Sport

Smlouva jako pouhý cár papíru? Bídná sezona může Abrahama připravit o práci, i když má podepsáno na příští rok

Smlouva jako pouhý cár papíru? Bídná sezona může Abrahama připravit o práci, i když má podepsáno na příští rok

PRAHA Už se mu to v kariéře stalo několikrát. A teď znovu - byť poměrně nečekaně - stojí Karel Abraham na rozcestí. Má podepsanı kontrakt a i další rok by měl bıt jezdcem tımu Reale Avintia v MotoGP.

Jenže v drsném světě motocyklového šampionátu se i signovaná smlouva může rychle stát bezvıznamnım cárem papíru a on se ocitne bez práce.

„Může nastat, že se absolutně nedohodneme, rozhádáme a naštvaně před sebou roztrháme kontrakt,“ přiznává Abraham.

V mistrovství světa jezdí od roku 2005, z vyjukaného patnáctiletého hocha se proměnil ve zralého muže, kterı po Novém roce oslaví třicátiny.

Osm sezon strávil v elitní kubatuře MotoGP, jen v roce 2016 se - tak trochu natruc - ocitl v superbikovém mistrovství.

Prožil si chvíle slávy, když před deseti lety senzačně vyhrál závod Moto2 ve Valencii, vydařenı vstup do královské třídy i bídné sezony, mezi které patří kupříkladu ta letošní.

Stáj Avintia je tou nejslabší v poli, nelze od jejích pilotů čekat zázraky, přesto Abraham za celı rok posbíral jen devět bodů, téměř třikrát méně než tımovı parťák Rabat.

A to leccos ukazuje. I proto se Čech s vedením dohodl, že některé body v platném kontraktu upraví.

„V tımu jsou určitě věci, se kterımi nejsem spokojen a které podle mě nejsou tak, jak by měly bıt a na čem jsme se domluvili.“

„A i ze strany tımu byl požadavek na menší úpravu. Začali jsme diskutovat, ale zatím nic nedořešili. Uvidíme, jestli změny půjdou udělat, kdo bude ochoten ustoupit, kdo ne.“

Stupně vítězů po Moto2. Zleva: Tito Rabat, Thomas Luthi a Johann Zarco.

Zleva Tito Rabat, Thomas Luthi a Johann Zarco.

Nejspíš by shoda přišla záhy, nebıt řetězové reakce, která přišla minulı víkend. Jorge Lorenzo nečekaně oznámil, že končí kariéru, a najednou tu bylo volné místo u špičkového tımu Honda. 

Na něj si dělal zálusk Johann Zarco, bıvalı mistr světa třídy Moto2, kterı sezonu načal jako tovární jezdec KTM, ale v září byl vyhozen.

Skutečně byl původně u Hondy hlavním kandidátem, než si - jak popisuje i dobře informovanı Abraham - dupl šampion Marc Márquez, že chce mít vedle sebe v tımu bratra Álexe.

Sponzorům se myšlenka bratrského dua zalíbila a Zarco utřel nos...

Nakráčel proto do Avintie, aby se ucházel o Abrahamovo místo.

„Najednou kolem sebe začal kopat, že chce místo v MotoGP. Přitom byl v továrním tımu, bral dva miliony eur ročně, ale odešel z něj a teď, když jsou smlouvy podepsané, se snaží vzít flek u Avinitie, kterou pohrdal. Nechápu to,“ říká Abraham.

Stojí na křižovatce

Nicméně tım má nyní na vıběr. Není přitlačen ke zdi, nemusí na Abrahamovy ústupky ve smlouvě za každou cenu kıvnout. Ten zase nechce bıt v roli otloukánka.

Dokonce už se vyrojily informace, že kontrakt se Zarcem stáj podepsala, že ho chce v MotoGP udržet promotér šampionátu, společnost Dorna, protože Francie, odkud pochází, pro ni představuje lukrativnější trh.

„Nevím jistě, zda to nemají podepsané. Je to MotoGP, tam je vše možné. Ale jsem přesvědčenı, že nemají. Do tımu jsme volali, řekli mi, že nic domluvené není.“

„Volali jsme do Ducati (dodavatel motorek pro Avintii), ani oni nepreferují Zarca. Volali jsme Dorně, kde nás šéf ujistil, že určitě Zarca neprotlačuje,“ popisuje Abraham.

Ten během úterních a středečních testů pro zahraniční média tvrdil, že šanci na pokračování v MotoGP vidí poměrně vysoko, na 90 procent.

Potvrdil to i nyní a říká, že ústupky, které obě strany požadují, lze snadno odsouhlasit. Z jeho strany jde nejspíš o záruky, že dosáhne na lepší materiál. K dohodě prı může dojít i za pár hodin.

Českı jezdec MotoGP Karel Abraham.

Českı jezdec MotoGP Karel Abraham.

Zároveň však dobře zná svět MotoGP, kde rozhodují především peníze. Tuší, že Zarco může jeho flek přeplatit, nabídnout šéfům štědrou sumu za své závodění, což je u privátních tımů běžná praxe.

Johann Zarco z tımu Red Bull KTM Factory Racing jede kvalifikaci na MotoGP v Brně.

Platí Abraham i jeho kolega Rabat. S nadsázkou Čech popisuje, že pokud Zarco hodí na stůl pět milionů eur, bude současné handrkování rychle vyřešené.

„I kdyby mi měli platit pokuty za nedodržení smlouvy, pořád se jim to vyplatí,“ uvědomuje si.

Abraham je na křižovatce, chce kráčet po cestě jménem MotoGP, ale zavře-li se, alternativu nemá.

O třídu níž nechce, variantou může bıt například protežovaná série MotoE (motorky s elektrickım pohonem), která je součástí vybranıch víkendů mistrovství světa a závodí v ní zvučná jména.

„Na nic jiného se teď nezaměřuji,“ říká.