Sport

Slavia - Olomouc 3:1, mistr slaví i díky sporné penaltě, dva góly dal Kuchta

Slavia - Olomouc 3:1, mistr slaví i díky sporné penaltě, dva góly dal Kuchta

Slavia i na startu druhé části sezony potvrdila pozici lídra tabulky, prodloužila neporazitelnost na 26 zápasů.

Proti Sigmě to však neměla snadné.

Brzy prohrávala, když po nedůrazu nové akvizice Baha, dánského reprezentanta, získal balon hostující Breite. Bojovnı záložník si poté přes skluzujícího Hovorku prorazil cestu před Koláře a prostřelil ho.

Když pak v euforii upaloval k olomoucké lavičce, rozkřikoval: „To je můj první gól!“ Skóre však po premiérové trefě Breiteho v barvách Sigmy v podobě 0:1 nevydrželo.

Takřka vzápětí totiž v hostující šestnáctce po kopnutí Greššáka spadl Kuchta a sudí Berka odpískal penaltu, kterou po dlouhé konzultaci s kolegou u videa neodvolal navzdory tomu, že domácímu útočníkovi se při zpracování podle některıch záběrů odrazil balon od stehna na ruku.

Stoper Kúdela suverénně proměnil a Slavia, byť zrovna nedominovala, si ještě do poločasu vypracovala vedení. Znovu jí pomohl pokutovı kop, tentokrát bezpochyby správně nařízenı: Houska ve vápně zbytečně hrábl po Hromadovi a ani neprotestoval.

K balonu se tentokrát postavil Kuchta, penaltu kopl prachbídně, ale Mandous střelu vyrazil zpátky k němu.

„Upozorňujeme hráče, že nejdůležitější je po brance pět minut neinkasovat a my hned dostane gól z penalty. To je naše hrubá chyba. Pak přišla další individuální chyba v našem pokutovém území a Slavia nás potrestala,“ uvedl olomouckı kouč Látal.

„Náročnı vstup do zápasu. Olomouc hrála velice dobře, měla lepší pohyb, byla u všeho dřív. Naštěstí se nám ještě do konce poločasu podařilo otočit stav,“ podotkl domácí trenér Trpišovskı.

Slávisté tak se štěstím šli do kabin za příznivého stavu, na kterı se pořádně nadřeli. Sigma jim byla nepříjemnım soupeřem, olomoučtí fotbalisté byli důrazní, poctiví, zodpovědní, dobře pokrıvali prostory, nebáli se bránit jeden na jednoho a znepříjemňovat domácím rozehrávku.

Slávistickı útočník Jan Kuchta (vlevo) svádí souboj s Michalem Vepřekem z Olomouce.
Slávistickı útočník Jan Kuchta (vlevo) svádí souboj s Michalem Vepřekem z Olomouce.
Olomouckı Radim Breite překonává Ondřeje Koláře v bráně Slavie.
Olomouckı brankář Aleš Mandous inkasuje gól z pokutového kopu.
14 fotografií

Svěřenci kouče Trpišovského se tolik neprosazovali, nedostávali se do zakončení. Slávistického trenéra donutily okolnosti k několika změnám, nemocného Zimu zastoupil Hovorka, uprostřed zálohy nastoupil navrátilec Hromada, debutoval Bah, kterı se na pravém beku spíš rozkoukával.

Měl pár náběhů do volného prostoru, snažil se podporovat útok. Jednou dobře přihrával do šestnáctky, balon propadl k Provodovi, ale jeho pokus už na Mandouse nepřišel.

Zásadnější roli sehrála zimní posila u třetí branky. Po jeho akci odcentroval Sima, Hromada vrátil míč na malé vápno, kde Kuchta nadvakrát překonal olomouckého gólmana.

„A potom už si to Slavia pohlídala,“ pravil Látal. „Je to smutné, chtěli jsme tu něco urvat. Ale jestliže chcete uspět na Slavii, musíte podat bezchybnı vıkon. Bohužel jsme se dopustili dost chyb.“

Třetí gól už padl po změně stran, kdy Slavia působila sebevědoměji, přesvědčivěji. Na rozdíl od soupeře v rekordně krátké zimní pauze nesehrála ani jeden přípravnı duel (Sigma dva) a zejména v úvodu to na ní bylo znát.

Po přestávce lépe kombinovala, útočila, častěji zakončovala. Zajímavou možnost měl Stanciu, poté dal gól Kuchta, pak rumunskı špílmachr zkoušel zaskočit Mandouse z volného kopu... Domácí přežili i největší možnost Olomouce na snížení, střídající Chytil v dobré pozici nezvládl vystřelit.

„Ve druhé půli už jsme hráli velmi dobře. Až na jednu situaci, kterou jsme na poslední chvíli zachránili, byl vıkon z naší strany pohybově, kombinačně i fotbalově lepší. Někdy máme dvacet střel a dáme jeden gól. Dnes těch střel tolik nebylo a dali jsme tři,“ prohlásil Trpišovskı.

„Jsme rádi, že po netradiční přípravě a problémech, které jsme měli, jsme vstoupili do jara dobře a první zápas jsme zvládli,“ dodal.

FORTUNA:LIGA 2020/2021
16. 1. 2021 18:30
Konec zápasu
Slavia : Olomouc 3:1
Góly:
19. O. Kúdela (pen.), 39. J. Kuchta, 61. J. Kuchta
Góly:
15. R. Breite
Sestavy:
O. Kolář - A. Bah, O. Kúdela, D. Hovorka, J. Bořil - A. Sima (90. S. Tecl), J. Hromada (90. M. Beran), N. Stanciu (87. A. Júsuf), M. Oscar (80. M. Van Buren), L. Provod - J. Kuchta (80. P. Musa)
Sestavy:
A. Mandous - M. Sladkı, V. Beneš, F. Poulolo, M. Vepřek - M. Hála (72. R. Látal), R. Breite, D. Houska, L. Greššák (56. K. Daněk), P. González (72. J. Yunis) - M. Nešpor (72. M. Chytil)
Náhradníci:
T. Kačaraba, S. Tecl, A. Júsuf, M. Beran, P. Kovář, P. Musa, M. Van Buren
Náhradníci:
J. Štěrba, J. Yunis, M. Chytil, R. Látal, K. Daněk, O. Zmrzlı, M. Macík
Žluté karty:
37. J. Kuchta, 47. J. Hromada
Žluté karty:
45. M. Vepřek

Rozhodčí: O. Berka - T. Mokrusch, J. Hrabovskı

Přejít na on-line reportáž