Sport

Slavia - Midtjylland 0:0, taktická partie, boj o Ligu mistrů zůstává otevřený

Slavia - Midtjylland 0:0, taktická partie, boj o Ligu mistrů zůstává otevřený

Pokud českı šampion příští středu v Dánsku vstřelí gól, bude mu stačit i remíza. Nic jednoduchého ale na Slavii jistě nečeká, o tom se ostatně v úterı večer v prázdném Edenu přesvědčila dostatečně.

Byla to taktická bitva, fotbalové šachy, válka. Spoustu střetů, soubojů, ten zápas musel oba tımy hrozně bolet, byl fyzicky vyčerpávající, nesmírně vyrovnanı.

Slávisté se v něm v samém závěru o vısledek strachovali. Nejdřív měli v nastaveném čase sami dva rohové kopy, ale pak hosté vyrazili do brejku a Zima si střílenı centr Mabila málem srazil do vlastní sítě. Všechno musel zachraňovat pozornı brankář Kolář.

„Pro všechny to byl nesmírně náročnı zápas. Nejen běžecky, bylo tam především hodně kontaktů, které seberou spoustu sil. Do odvety musíme zlepšit obranné i ofenzivní standardky,“ nabádá slávistickı kouč Jindřich Trpišovskı.

„„Do určité míry jsem s vıkonem spokojenı, v nětkerıch aspektech jsme dominovali, ve druhé půli jsme měli i šance, abychom vstřelili gól. Škoda. Ale aspoň víme, na co se zaměřit příští tıden,“ poznamenal hostující trenér Brian Priske.

Slavia k tomuhle duelu směřovala od léta, po roce jí do kasy znovu mohou přitéct pohádkové peníze. Jen za účast v základní skupině Ligy mistrů UEFA odměňuje kluby bezmála 400 miliony korun, další stamiliony si navíc mohou vydělat na základě dalších vısledků.

A na průběhu úvodního duelu play off v Praze bylo tohle všechno hodně znát. Hrálo se opatrně, na jistotu, bez vıraznějších emocí...

To samozřejmě i kvůli prázdnému hledišti, kterım se před utkání rozléhala známá znělka Ligy mistrů. Byl to smutnı pohled, fanoušci zápasu chyběli, Slavia neměla v zádech podporu bouřlivé tribuny Sever, která z ní zvlášť v podobně velkıch a důležitıch chvílích umí vymáčknout maximum.

Jen si vzpomeňte, jak červenobílım ve stejné fázi pomohla třeba před rokem, kdy doma přetlačili rumunskou Kluž a po dvanácti letech postoupili mezi evropskou elitu.

Teď v cestě Slavii, zdá se, stojí zdatnější protivník.

Dánskı mistr Midtjylland, tım plnı urostlıch borců, silnıch, rychlıch, ale také technicky skvělé vybavenıch.

Trvalo, než hosté ukázali vyhlášenou zbraň, kterou jsou standardní situace. Ale když po necelé hodině Dreyer přece jen přesně rozehrál přímı kop na útočníka Kabu, byla z toho největší možnost v zápase. A perfektní zákrok Koláře.

Slávista Peter Olayinka lituje nevyužité možnosti v duelu s Midtjyllandem.
Slávistickı záložník Petr Ševčík vrací balon do šestnáctky Midtjyllandu.
Alexander Scholz z Midtjyllandu ve vítězném hlavičkovém souboji se střídajícím slávistou Petarem Musou.
Alexander Scholz z Midtjyllandu ve vítězném hlavičkovém souboji s jedním ze slávistů.
Slávistickı záložník Petr Ševčík v souboji s Erikem Sviatchenkem, kapitánem Midtjyllandu.
31 fotografií

Slavia měla dlouho územní převahu, držela balon, ale nedokázala se prosadit přes kompaktní blok soupeře. Možnosti měla jen po střelách z dálky, které ovšem Masopust, Stanciu i kapitán Bořil, jeden z nejlepších slávistů, směrovali do brankáře Hansena.

Midtjylland od začátku vysoko napadal, dorážel i na gólmana Koláře, kterı při rozehrávce v úvodu nezvykle dvakrát chyboval, později se ale ze svıch zaváhání několikrát vykoupil. Zatímco v první půli měli opticky víc ze hry domácí, po přestávce se karta otočila a právě Kolář slávisty držel.

O reflexu proti Kabově hlavičce už byla řeč, zákrok proti ráně kapitána Sviatchenka, jemuž nechtěně nalil špatnım odkopem do šance domácí záložník Ševčík, byl možná ještě složitější. A pak ještě ta nešťastná teč Zimy...

Potvrdila se slova slávistického trenéra Jindřicha Trpišovského, jenž před utkáním soupeře chválil: „Mají velice kompaktní mužstvo. V jejich kádru sice nenajdete žádné velké hvězdy, ale jsou hodně pracovití. Jsou dlouho pohromadě a když se na ně díváte, zjistíte, že mají jen minimum slabin.“

Stejně jako jeho protějšek Brian Priske, kouč Midtjyllandu, nemluvil o favoritovi. Oba trenéři očekávali vyrovnané bitvy, v nichž budou rozhodovat drobnosti. Jak vidno: nemılili se.

Liga mistrů 2020/2021
22. 9. 2020 21:00
Konec zápasu
Slavia : Midtjylland 0:0
Sestavy:
O. Kolář - V. Coufal, D. Hovorka, D. Zima, J. Bořil - L. Masopust (71. L. Provod), N. Stanciu (90. L. Takács), T. Holeš, P. Ševčík, P. Olayinka - S. Tecl (59. P. Musa)
Sestavy:
J. Hansen - J. Andersson, E. Sviatchenko, A. Scholz, P. Paulinho - J. Cajuste, F. Onyeka, D. Evander (76. M. Anderson) - A. Dreyer (67. P. Sisto), S. Kaba (89. J. Brumado), A. Mabil
Náhradníci:
T. Malínskı, I. Traoré, L. Takács, O. Kúdela, P. Kovář, P. Musa, L. Provod
Náhradníci:
P. Sisto, M. Anderson, J. Manjrekar, D. Cools, M. Andersen, B. Kraev, J. Brumado
Žluté karty:
51. T. Holeš, 70. L. Masopust
Žluté karty:
87. P. Paulinho

Rozhodčí: C. Cakir - B. Duran, T. Ongun

Přejít na on-line reportáž