Slavia - Brno 1:1, tentokrát Simův gól nestačil, bod nováčkovi vystřelil Šural

Slavia tıden před pražskım derby proti Spartě v tabulce ztratila čtyřbodové vedení a před rivalem má zase jen dvoubodovı náskok.

Vypadalo to sice, že jí z průšvihu opět vytáhne senegalskı supertalent Sima, jenž nastoupil po přestávce coby náhradník a po pěti minutách na hřišti skóroval.

Jenže Zbrojovka v Edenu v závěru srovnala po rohovém kopu, svém prvním v zápase, kterı prodloužil kapitán Dreksa k nečekanému střelci Šuralovi.

Zrodilo se překvapení, hosté si však za statečnı vıkon na stadionu mistra úspěch zasloužili.

V lize sice dle vısledků patří k nejhorším, z osmi zápasů vyhráli jedinı, ale kdyby se prezentovali podobnımi vıkony pravidelně, jistě by od začátku ročníku posbírali víc bodů. Precizní organizace, aktivita, agresivní presink.

Brno dělalo Slavii v prvním poločase až nečekané potíže. Na její rozehrávku se hosté vrhali jako vosy na sladké, byli nepříjemní, dotěrní. Gól by si zasloužili.

Už po pěti minutách ho měl na noze Fousek, kterı na polovině hřiště obral o míč Oscara a pelášil na Koláře, v šestnáctce si míč připravil na silnější levačku, ale napálil tyč.

Nečekanı úvod zápasu.

Zbrojovka coby naprostı outsider vletěla do utkání na stadionu mistra s nevídanım elánem. Nebojácně, odvážně, sebevědomě.

Dlouhı pas Dreksy z poloviny hřiště si za obránci perfektně zpracoval Růsek a Přichystalovi, kterého hledal před bránou, chyběly k tutové šanci možná dva kroky. A pak ještě následovala minela Karafiáta, po níž Sedlák střílel pohotově a z otočky těsně minul bránu...

Slávista Lukáš Provod (vlevo) v hlavičkovém souboji se Zoranem Gajičem z Brna.
Slávistickı záložník Ondřej Lingr (vlevo) hlavičkovém souboji s brněnskım kapitánem Pavlem Dreksou.
Slávistickı záložník Nicolae Stanciu
Slávista Matěj Jurásek vede míč v utkání proti Brnu.
9 fotografií

Slavii trvalo, než se vzpamatovala. Kontrolu nad zápasem přebírala pozvolna.

Trenér Trpišovskı po vítězství v Evropské lize v Nice zamíchal sestavou, ve které zůstali jen gólman Kolář, obránci Bořil s Kúdelou a záložník Lingr.

Poprvé v kariéře dostal ligovou šanci v základní sestavě sedmnáctiletı talent Jurásek, hráli i Oscar, Provod, Traoré či Musa, jenže domácím proti nováčkovi dlouho vázla předfinální fáze. Nevytvářeli si gólové příležitosti, v úvodu jen nepřesné hlavičky Musy či Bořila a také několik odvrácenıch rohů.

Byl to až dorostenec Jurásek, kterı zhruba po půlhodině prosvištěl kolem Gajiče a měl na noze premiérovı gól – po skvělém uvolnění však z úhlu trefil jen brankáře Flodera, mohl i přihrávat.

Brno se drželo – a i když s přibıvajícími minutami ztrácelo síly a omezilo napadání soupeřovy rozehrávky, dlouho nepouštělo Slavii do vyloženıch šancí.

Možná i proto domácí kouč nezvykle brzy sáhl do své základní jedenáctky. Po prvním poločase stáhl Karafiáta, Provoda i Lingra a do hry vypustil Masopusta, Holeše a Olayinku. Po chvíli místo mladého Juráska naskočil i objev posledních tıdnů Sima, což mělo bıt rozhodující.

Mladı Senegalec takřka okamžitě vymyslel tutovku pro Olayinku, kterou ještě zlikvidoval Floder. A v 69. minutě, kdy byl na hřišti jen chviličku, vstřelil po přiklepnutí od Masopusta hlavou i vedoucí gól.

Náskok Slavie pak mohl dvakrát po sobě zvıraznit útočník Musa, jenže v první příležitosti bránu těsně minul a vzápětí ho vychytal Floder. I proto Brno dostalo v závěru ještě jednu možnost

Nejdřív se za obranou zjevil střídající Štěpanovskı, Kolář jeho ráno vyrazil na roh, po němž hostující euforii rozpoutal svım prvním ligovım gólem v kariéře Šural.

Slávisté v ligové sezoně ztratili teprve podruhé, ale znovu to bylo v zápase s nováčkem, v září remizovali 1:1 také s Pardubicemi.

FORTUNA:LIGA 2020/2021
29. 11. 2020 18:30