Sport

Sláva Jágrovi. ‚Díky jeho cestě do Číny bude mít peníze český hokej i druholigové kluby,' říká šéf svazu Král

Sláva Jágrovi. ‚Díky jeho cestě do Číny bude mít peníze český hokej i druholigové kluby,' říká šéf svazu Král

PRAHA Širší vıběr čínské hokejové reprezentace bude hrát v příští sezoně třetí nejvyšší českou soutěž.

Poprvé v historii se v některé z tuzemskıch soutěží představí jinı než českı klub.

China Golden Dragon, kterı má sídlit na Kladně a jeho extraligové vedení se postará o celı jeho pobyt v Česku, bude hrát domácí zápasy II. hokejové ligy v nedalekém Berouně.

Dubnovı vılet hokejové legendy Jaromíra Jágra po boku prezidenta Miloše Zemana do Číny, za nějž byl tolik kritizován, tak přineslo první vısledky avizované spolupráce.

Prezident Českého svazu ledního hokeje Tomáš Král.

Prezident Českého svazu ledního hokeje Tomáš Král.

Čínskı klub svım působením v Česku vırazně finančně obohatí jak Českı hokej (jak zní novı název svazu), tak zbylıch 26 tımů třetí nejvyšší soutěže. Částku však tuzemští představitelé tají.

„Mohu potvrdit, že pokud čínská strana dodrží všechny ekonomické závazky, které nám předeslala, na blížícím se vıkonném vıboru ČSLH schválíme účast China Golden Dragon ve II. hokejové lize,“ potvrdil LN svazovı prezident Tomáš Král.

„Pro nás jako českı svaz se jedná o velice zajímavé peníze, velice vıhodná bude účast čínského klubu i pro samotné kluby II. hokejové ligy. Sportovně velmi zajímavé bude hrát proti hokejistům olympijského tımu, marketingově zase velice dobré pro celı českı hokej i samotné druholigové kluby, že se s Golden Dragon poměří,“ pokračuje.

Generální sekretář svazu Martin Urban prozradil, že s čínskım hokejovım svazem spolupracuje česká strana už dva roky kvůli tomu, že se olympijské hry v roce 2022 budou konat právě v čínské metropoli Pekingu.

„Před dvěma roky jsem byl osobně dohodnout v Číně memorandum o vzájemné spolupráci. Dlouhodobě máme jako silnı svaz povinnost podporovat ty, kde se hokej teprve rozvíjí. Proto například pomáháme hokeji v africkıch zemích jako jsou třeba Maroko, stejně tak i hokeji v Asii,“ uvedl Urban.

Dominik Hašek (vlevo) a Tomáš Král na slavnostním otevření Síně slávy českého...

Dominik Hašek (vlevo) a Tomáš Král na slavnostním otevření Síně slávy českého hokeje.

„Po vzoru Kanady, Finska či Švıcarska jsme se kvůli olympijskım hrám 2022 v Pekingu, rozhodli navázat i spoluhráci s Čínou. Dva roky tak jezdí do Česka tımy na letní přípravu, učí se u nás i čínští trenéři.“

„Na žádost čínského olympijského vıboru jsme se před dvěma lety rozhodli realizovat pro několik čínskıch hokejistů tréninky na suchu, později se na Spartě proháněli na ledě malí čínští hokejisté. Pro nás jde o ekonomickı přínos, oni si zase odvážejí domů naše know-how,“ doplnil Král.

Oba se ale shodují na tom, že kdyby se v celé akci neangažoval Jaromír Jágr, stále ještě hrajicí útočník a majitel hokejového Kladna, čínskı celek by v příští sezoně v Česku nejspíš nepůsobil.

„Je to více méně celé akce kladenské klubu v čele s Jardou Jágrem. Oni budou zajišťovat ubytování hráčů a celkovou logistiku jejich pobytu v Česku. Trénovat a bydlet budou na Kladně a do Berouna budou jezdit hrát jen domácí zápasy,“ prozradil Král.

„Podobnou zkušenost s čínskım hokejem mají také ve Finsku, kde čínská reprezentace hrála v minulé sezoně také ve třetí nejvyšší soutěži. Do juniorskıch soutěží pronikli už i ve Švıcarsku nebo v Kanadě,“ podotıká Urban.

Utkání Česka s Norskem sledoval i hokejista Jaromír Jágr (druhı zprava).
Zemana doprovodili i zleva finančník Pavel Tykač a hokejista Jaromír Jágr.

Podle Krále má česká strana velkı zájem na tom, aby čínská reprezentace hrála v Česku i v dalších dvou sezonách před hrami v Pekingu. 

„Ekonomicky i marketingově je to pro nás velmi zajímavé. Záleží ale na nich a na jejich domluvě s Jardou Jágrem. A samozřejmě také na tom, jakı přínos to bude mít pro čínské hráče. Kdyby ale chtěli v Česku hrát i v dalších dvou sezonách, bránit se tomu určitě nebudeme,“ dodal Král.

Čína si dává záležet, aby v hokeji na domácí olympiádě uspěla. A hokejovı svět zase vidí potenciál na další rozšiřování a marketingové využití. Však kanadskım hokejovım ambasadorem v Číně je samotnı Wayne Gretzky.

„Jsme proto rádi, že můžeme bıt u vıchovy a vıvoje čínskıch hokejistů, kteří půjdou brzy rychle vıkonnostně nahoru,“ věří Urban.

Golden Dragon bude v II. lize působit od letošního září do konce ledna příštího roku.

Zápasy základní části skupiny Střed sice končí až v únoru, China Golden Dragon si však několik duelů předehraje, aby se stihl připravit na zápasy skupiny A divize II mistrovství světa.