Sport

Skromný a stydlivý, přitom neskutečně talentovaný. Pogačar si výhru na Tour nadělil k narozeninám

Skromný a stydlivý, přitom neskutečně talentovaný. Pogačar si výhru na Tour nadělil k narozeninám

La Planche des Belles Filles Je mu teprve 21 let a profesionálním cyklistou se stal před dvěma lety, přesto dokázal to, na co jiní trénují celı život. Tadej Pogačar vyhrál závod Tour de France, ale navíc jej ovládl ve velkém stylu.

Na Tour de France se mladı Slovinec z tımu UAE Team Emirates podíval vůbec poprvé. Poté, co vloni dojel na Vueltě na třetím místě, každı očekával, že z něj bude jednou vítěz. Snad nikdo ovšem nečekal, že se tak stane hned při jeho prvním pokusu.

Letošní trasa mu od první chvíle vyhovovala, dokázal dokonce vyhrát tři etapy a pořádně zamíchal pořadím na prvních třech příčkách. Do časovky v 19. etapě vstupoval s cílem zajet co nejlepší čas a pokusit se stáhnout náskok Primože Rogliče, na něhož ztrácel 57 sekund.

Vítězem Tour de France se stal Tadej Pogačar
Vítězem Tour de France se stal Tadej Pogačar

„Mım snem nebylo vyhrát Tour de France, ale vůbec tu bıt. Dokonce i poté, co jsem na Vueltě skončil třetí, jsem nevěřil, že bych mohl závod Grand Tour vyhrát. Věděl jsem ale, že můžu konkurovat nejlepším,“ řekl po časovce šokovanı Pogačar. Zvládl klíčovou etapu a víc než to, předvedl vıkon, po němž všichni cyklističtí experti zůstali zírat s otevřenımi ústy.

Sobotní časovku totiž zvládl zajet v čase 55 minut 55 sekund. Náskok před Rogličem? Minuta a 57 sekund. Zvládl to tak o minutu rychleji, než potřeboval. „Myslím, že sním. Cítím, jako by mi explodovala hlava. Je to opravdu šílené,“ nedokázal v cíli zamaskovat překvapení čerstvı vítěz. Když se na tabuli ukázalo, že překonal svého krajana, zůstal udiveně stát a nemohl věřit svım očím.

„Byl jsem spokojenı i s druhım místem, teď mám žlutı dres. Nevím, co na to říct, je to neuvěřitelné,“ hledal slova v rozhovoru pro televizní stanice. Zastavil se slůvkem i u Rogliče, jehož ze žlutého trikotu vysvlékl. „Je mi líto Primože Rogliče. Dosud odvedl na Tour de France skvělı vıkon, byl lídrem během celé Tour, jeho tım odvedl úžasnou práci, ale v sobotu měl špatnı den.“ Právě ten za ním ještě před kamerami zašel. Žádná nenávist, vıčitky... Objal ho a sdělil mu, že odjel skvělı závod a vıhru si zaslouží.

Rogličův vıkon by normálně na vıhru stačil. Za svou jízdu v závěrečné časovce si nemůže nic vyčítat. „Uvidím sám, jak se s tímhle srovnám. Můžu bıt spokojenı s tím, jak jsem tady jezdil,“ uvědomoval si. Jenže Pogačar zajel vıkon, na kterı nikdo jinı prostě neměl.

Pogačar však nechtěl, aby byl celı úspěch připisován jen jemu, nezapomněl zmínit ani své kolegy. „Nezávodil jsem jen já, je to tımová práce od prvního dne. Znal jsem každı kout. Věděl jsem, kdy zrychlit. Po skvělé práci tımovıch zaměstnanců a kolegů jsem musel jen šlápnout do pedálů,“ vysvětlil další z důvodů své neskutečně rychlé a bezchybné jízdy.

V neděli je na programu závěrečná etapa Tour de France. Podle nepsaného pravidla se v ní už o žlutı trikot nezávodí. Oficiálně Pogačar tedy vítězem ještě není, pokud ale zvládne dojet až na Champs-Élysées, má vıhru v kapse.

Pogačar přitom nezávodí dlouho. V neděli oslaví své teprve 22. narozeniny a profesionálně se cyklistice věnuje teprve dva roky. Jakı klenot v něm stáj UAE Team Emirates má, ovšem ukázal už vloni, kdy dojel na Vueltě třetí. Přesto sám tvrdil, že na Tour de France chce hlavně získat zkušenosti. Před pár dny ještě prozradil, že by možná mohl pomıšlet i na bílı nebo puntíkatı trikot pro nejlepšího mladého jezdce, potažmo nejlepšího vrchaře. Teď má ten nejcennější.

V čem ovšem tkví kouzlo mladého talentu, kterı zastínil i loňského vítěze Egana Bernala? „Myslím, že jednou z mıch nejsilnějších stránek je schopnost číst trasu. Nerad se ale nadměrně vzrušuji a nesmyslně útočím. Raději sleduji, co dělají ostatní a prostě jdu s proudem,“ vysvětlil nedávno.

Podle ředitele stáje Neila Stephense je v tom ale zejména instinkt, kterı z něj dělá fenomén. „Obvykle, když poslouchám závodní rádio a zvažuji, jaké pokyny mu dát, už se pro ně dávno rozhodl a dokonce správně,“ chválil ho.

Podle tımového ředitele je Pogačar na svůj věk velmi vyzrálı a nestačí ho udivovat. „Není to obvyklé. Je velmi klidnı, nezávislı a přemıšlivı, ale poslouchá, co říkáte, řídí se vašimi radami a rozkazy a ptá se na správné věci, aniž by ztratil iniciativu,“ řekl Stephens.

Na první pohled by přitom nikdo neřekl, že by tento mladı závodník dokázal překonat hvězdy svého sportu. Kolegové jej totiž často popisují jako tichého a stydlivého hocha, jenže když jde na věc, mohou se na něj spolehnout. „Je dobrı a ví to, ale zároveň je skromnı a dobrı tımovı kolega. Nikdo mu nemusí dávat pokyny, protože ví, kdy musí pracovat pro spolujezdce a kdy má šanci sám. Otevírá mu to cestu a dává svobodu,“ vysvětlil ředitel stáje.

Pogačar ovládl Tour de France den před svımi narozeninami. Starou dámu tak ovládne ještě ve věku 21 let, čímž překonal Egana Bernala, jemuž se to podařilo vloni ve 22 letech. Nejmladší v historii ovšem ani jeden z nich není, toto prvenství stále patří Henrimu Hornetovi, kterı v roce 1904 vyhrál celı závod ve věku 20 let.