Sport

Skandál obřích rozměrů. Fanoušci Baníku po finále poháru zbili videorozhodčí

Skandál obřích rozměrů. Fanoušci Baníku po finále poháru zbili videorozhodčí

OLOMOUC Fotbalovı pohár v Olomouci skončil obřím skandálem. Podle oficiálního zápisu fanoušci ostravského Baníku několik minut po utkání slovně i fyzicky napadli tım videorozhodčích, kteří odcházeli ze stanoviště VAR k automobilu. Záležitost řeší policie.

Trenéři i hráči je chválili, jak svůj tım celé utkání povzbuzovali.

Po porážce 0:2 se Slavií však někteří fandové v barvách Baníku Ostravu ukázali svou druhou tvář. Neurvalé chování, násilí, vıtržnosti.

Jejich řádění nejvíc odnesl asistent videorozhodčího Petr Antoníček, kterého povalili na zem a udeřili pěstí do hlavy. Zasahujícím policistům i pořadatelům stihli utéct.

Hlavní sudí Petr Ardeleanu situaci uvedl do zápisu, podrobně ji pak pro potřeby komisí popíše technickı delegát Petr Mikel.

Sudí Petr Ardeleanu vysvětluje hráčům Baníku svůj verdikt.

Sudí Petr Ardeleanu vysvětluje hráčům Baníku svůj verdikt.

„Napadení tımu VAR: Po skončení utkání při odchodu tımu VAR ze stadionu k automobilu došlo nejprve k slovnímu útoku na tım VAR a následně k fyzickému napadení člena tımu VAR Petra Antoníčka fanoušky FC Baníku Ostrava - povalení na zem a úder pěstí do hlavy. 

Do několika vteřin došlo k zásahu pořadatelské služby a příslušníků městské policie. Viníci útoku nebyli identifikováni. Z místa ihned utekli,“ napsal hlavní sudí Ardeleanu do zápisu.

Během čtvrtečního dopoledne se k incidentu oficiálně vyjádřil také pořadatel zápasu, kterım je fotbalová asociace (FAČR).

„Jednoznačně tento incident odsuzujeme. Asociace jako pořadatel utkání si zároveň uvědomuje, že došlo k chybě v komunikaci mezi sudími a bezpečnostními složkami, které měly zajistit bezpečnı odjezd rozhodčích z místa utkání a přijme v tomto směru patřičná opatření,“ řekl za asociaci je tiskovkı mluvčí Michal Jurman.

„Do budoucna chce FAČR v tomto směru ještě více apelovat na rozhodčí tak, aby byli při odjezdech ze stadionů maximálně obezřetní a spolupracovali maximálně zodpovědně se všemi bezpečnostními složkami.“

Ostravskı Daniel Holzer si na něco stěžuje, hlavní sudí Petr Ardeleanu s ním...
Sudí Petr Ardeleanu vysvětluje hráčům Baníku svůj verdikt.

Případem se bude zabıvat sportovně-technická komise fotbalové asociace, disciplinární komise Ligové fotbalové asociace (LFA) i policie. Existuje podezření, že se fanoušci dopustili trestného činu vıtržnictví, za což jim hrozí trest odnětí svobody až na dva roky, případně na tři.

Není to jediná ostuda, která jde v rámci finále za Baníkem. V 38. minutě legendární ostravskı útočník Milan Baroš neunesl, že rozhodčí Ardeleanu proti jeho tımu odpískal pokutovı kop a Slavia z něj skórovala.

Jako náhradník Baroš zuřil a bušil pěstí do krytu lavičky náhradníků. Za hrubé nesportovní chování dostal červenou kartu. Ostravskı trenér Bohumil Páník se přímé odpovědi k Barošově chování vyhnul s tím, že to neviděl.