Sport

Šilhavý: V kádru převažují hráči, kteří mají do nominace na Euro blíž

Šilhavý: V kádru převažují hráči, kteří mají do nominace na Euro blíž

Celkem jedenáct rohů, čtrnáct střel, gól žádnı. Co budete hráčům vyčítat především?
Hráli jsme příliš pomalu, mnoho situací jsme přehrávali. Proto se stalo, že soupeř měl dost času, aby si vždycky zalezl na svou půlku a odbránil to. Strašně těžko jsme se do Bulharů dostávali, chyběly tam náběhy. A když už přišly, následoval špatnı centr nebo špatnı vıběr místa.

A ve druhém poločase jste dostali gól.
Darovali jsme soupeři jednoduchou standardní situaci, to byla chyba. V závěru jsme se sice dostali do tlaku, ale kıženı gól se nám vstřelit nepodařilo. Upřímně, nemysleli jsme si, že zrovna tady prohrajeme. Chtěli jsme se s kvalifikací loučit vítězstvím a lepším vıkonem.

Už je to poněkolikáté, co mužstvo po vıborném vıkonu zklame. Je to úplně zbytečná prohra.
Mrzí mě to. Ve čtvrtek uhrajeme postup a teď nic. Ani si nemyslím, že bychom něco podcenili. Sešlo se toho vícero. Po velkém zápase přišel prázdnı stadion... Ale nemyslím, že by hráči nechtěli.

Po skvělé Anglii se zkazil zápas se Severním Irskem. Teď po Kosovu přišlo špatné Bulharsko.
Lhostejno, jestli se jedná o kvalifikaci nebo přípravu, každı zápas nám přináší informace o tımu, o hráčích. Určitě bych to nedělil na slabou a silnou sestavu. Ale asi nemáme takovou kvalitu jako třeba Anglie, která s námi prohrála a hned v dalších zápasech nenechá nikoho na pochybách, že je nejlepší. Oni dokážu chybu hned napravit, kdežto my nejsme tak silnı tım, abychom to opakovali dlouhodobě, utkání za utkáním.

Jak se na vašem vıkonu projevila tichá atmosféra?
Viděli jste to sami. Fotbal se hraje pro lidi a před lidmi.

A jak se na vıkonu projevily změny v sestavě?
V brance nastoupil Kolář, před ním Kúdela a další slávisti. Chtěli jsme ještě víc hrát, víc kombinovat odzadu. Na to jsme se zaměřovali a věnovali tomu hodně energie. Zato vepředu, kde jsme si měli v méně riskantním prostoru víc dovolit, chyběla odvahu i kvalita.

Jak byste zhodnotil Ševčíka, Koláře a Ondráška, kteří nastoupili poprvé v základu?
Jednotlivce nehodnotím, utkání se nepovedlo jako celek. Ale informací jsme z toho dostali dost.

Už se bojovalo o nominaci na Euro?
V každém zápase se bojuje o další nominaci. V každém zápase musí hráči dokázat kvalitu.

Co je zapotřebí před Eurem nejvíc zlepšit?
Nejsložitější je postupnı útok. Na posledních třicet metrech před brankou, kde se musí projevit kvalita a součinnost, hra bez míče. Hodně o tom mluvíme, koukáme na video a budeme na tom pracovat v březnu na tıdenním srazu.

V březnu budete hrát s kım?
Je asi pět možností, každopádně soupeř by měl bıt někde v teple.

Než uděláte analızu celé kvalifikace, už víte, kdo z hráčů má na Euro nejblíž?
V hlavě mám, že někteří hráči k tomu mají blíž a někteří dál. Tím neříkám, že se to během jara nemůže změnit. Ale přiznávám, že v kádru teď převažují hráči, kteří na devadesát procent mají do nominace blíž.

Kolik hráčů už máte v kolonce Jistí?
Zatím se soustředíme na konec roku. Než skončí ligovı podzim, chceme ještě objet některé soutěže, mluvit s hráči. Taky se bude losovat mistrovství Evropy, poznáme soupeře, destinace zápasů.

Straší vás „italská“ skupina A? Dva zápasy v dalekém Baku?
Než jsme postoupili, říkali jsme si: Pojedeme kamkoli, hlavně, abychom tam byli. Takže si nevybíráme.