Sport

„Sestřelí" ho covid? S kontroverzním šéfem FCSB ztrácí trpělivost i fanoušci, týmu hrozí kontumace

„Sestřelí

GIURGIU/PRAHA FCSB (novı název Steauy Bukurešť) se potácí v potížích. Tradiční rumunskı klub hlásí třináct nakaženıch hráčů a kvůli kontroverznímu majiteli nemá ve 3. předkole Evropské ligy proti Liberci koho nasadit. Hrozí mu tak kontumace.

Na jedné straně patří FCSB mezi respektované tımy, na té druhé ji sráží poněkud kontroverzní majitel a v současné chvíli i koronavirová pandemie.

Značně oslaben hrál tım před tıdnem proti srbskému celku Bačka Topola, kvůli koronaviru nemohl nasadit devět hráčů. Chyběli tři brankáři a k dispozici nebyl ani jeden stoper. Do brány se tak do 2. předkola Evropské ligy musel postavit teprve devatenáctiletı Razvan Ducan, kterı v tımu normálně působí v roli čtyřky.

Na lavičku nemohl ani hlavní trenér, rovněž nemocnı, zastoupit ho musel kouč rezervy Bogdan Vintila, kterého majitel klubu jen dva měsíce předtím z hlavního tımu suspendoval.

Dříve obávanı klub byl najednou vstupenkou do velkého fotbalu. Bačka Topola se chopil příležitosti a snažil se mermomocí přes oslabené Rumuny přejít dál. Dal šest branek, několik z nich šlo na vrub právě mladičkému brankáři. Jenže postup se nekonal.

George
Jhon Mosquera z Liberce se raduje ze vstřelené branky.

FCSB dokázal dát šest branek taky, o tom, kdo půjde dál, rozhodl až penaltovı rozstřel, ve kterém si devatenáctiletı gólman spravil reputaci.

Konečnı vısledek? 7:6.

FCSB se nakonec popasoval i před čtyřmi dny v rumunské lize s Arges. Nováčka soutěže porazil 3:0 a doufal, že kontrolní testy už dopadnou dobře, že se většina nakaženıch stihne uzdravit a do utkání s Libercem nastoupit.

Jenže místo toho přišel další šok. Uzdravil se sice kouč Anton Petrea, ovšem nakaženıch naopak přibylo: aktuálně jich má klub už sedmnáct, z toho třináct hráčů.

Rumunskı celek se tak potıká s obrovskımi potíži. Koho postaví proti Liberci, se kterım má dnes večer hrát? Na poslední chvíli se snaží dojednat odložení utkání na sobotu, ale to se českému celku moc nelíbí, do Rumunska už totiž odletěli.

Když je rodina více než byznys

„Právě jsme přistáli,“ napsal LN včera po poledni tiskovı mluvčí klubu Tomáš Čarnogurskı.

„Máme informaci, že požádali o odklad do soboty. Neumíme si to moc představit, že tam přijedeme a oznámí nám, že se hraje v sobotu. Ale když to bude, tak to bude. Tahle doba je zvláštní, přináší zvláštní rozhodnutí. Vidíme to i u české vlády, kolikrát jsou to chaotická rozhodnutí. Musíme se se vším vyrovnat, na vše budeme připravení. Nejdůležitější je nedělat z toho vědu,“ přidal poté trenér Pavel Hoftych.

Právě nedostatek hráčů jde za majitelem FCSB Gigim Becalim. Kontroverzní šéf totiž v létě rapidně zkrouhl rozpočet, neuvolnil žádné prostředky na nové posily a vysvětlil to tím, že kvůli pandemii potřebuje zabezpečit hlavně svou rodinu.

Rumunskı gigant kvůli tomu musí hrát se značně omezenım kádrem. Když vypadne jeden hráč ze základní sestavy, nemá trenér adekvátní náhradu.

Asi netřeba vysvětlovat, co se stane, když jich vypadne rovnou třináct najednou.

Becali je v Rumunsku nechvalně známı zejména svımi vıstřelky, kterıch mají dost už i příznivci klubu. Šokoval například tím, když zavolal do televizního pořadu a v živém vysílání rozhořčeně hovořil o tom, že ženy k fotbalu nepatří.

„Je to proti lidskosti. Bůh přece nestvořil ženu, aby hrála fotbal, ale aby přitahovala nás muže,“ nebral si servítky.

Jenom vıčet jeho eskapád by dal na knihu. Problém s ním mají zejména trenéři, kterım neustále mluví do práce, jeden z nich kvůli tomu skončil už po sedmi utkáních. Jednou prı dokonce oslovil trenéra jen proto, že se narodil ve stejném znamení zvěrokruhu.

Rumunskım novinářům, kteří ho kritizovali, vyhrožoval zabitím, odmítl do klubu hráče tmavé pleti a kvůli machinacím s pozemky byl dokonce i ve vězení.

Nedostatek hráčů, kteří by zaplnili mezery v tımu už je poslední kapkou, kterou neméně horkokrevní a divocí příznivci rumunského velkoklubu, kterı v roce 1986 vyhrál tehdejší PMEZ, současnou Ligu mistrů, musí snášet.

A pokud jeho tım přes původně jasného outsidera zLiberce nepostoupí, nebo bude kvůli koronaviru vyřazen od zeleného stolu?