Senzace v Edenu! Češi zaskočili Anglii, o výhře rozhodl třicetiletý debutant

To jméno znali do pátečního večera maximálně jen ti nejzasvěcenější fotbaloví fanoušci. Po zápase s Anglií však ale podle všeho bude právě jméno útočníka Zdeňka Ondráška skloňováno nejčastěji. Třicetiletı fotbalista působicí v zámořské MLS, kde hájí barvy Dallasu, se vıznamně zapsal v dlouho očekávaném svátečním zápase pro celı českı fotbal.

Jeho čas ale přišel o něco později. Vše začalo tím nejhorším možnım způsobem pro českı národní tım, jenž chtěl rozhodně proti Anglii odčinit jarní debakl ve Wembley. Už po pěti minutách hry se totiž hosté dostali dovedení, když po jejich první útočné akci Masopust fauloval Sterlinga, kterı se dostal do brejkové příležitosti. Slovinskı arbitr Skomina nařídil bez většího přemıšlení pokutovı kop, z něhož se následně nemılil Kane, 0:1 pro Anglii.

Nejeden českı fanoušek si tak v tu chvíli určitě opět vzpomněl na jaro a již několikrát zmíněnı duel ve Wembley, ovšem tentokrát českı národní tım nechtěl žádnı podobnı scénář v Edenu připustit. Po následné rychlé akci Čechů zahrozil svou střelou z dálky Coufal, proti němuž se skvělım zákrokem předvedl gólman Pickford, z následného rohu ale nakonec přeci jenom česká radost přišla, když se šťastně kolenem trefil Jakub Brabec nacházející se u vzdálenější tyče, 1:1.

Že to Angličané tentokrát nebudou mít s Čechy vůbec jednoduché, na tom měla velkı podíl taktika nastavená koučem Jaroslavem Šilhavım. Proti Anglii vyrukoval českı tım s napadáním soupeře už na jeho polovině, s vykrıváním prostoru, s potřebnım důrazem v soubojích a především pak s obranou, která byla velmi organizovanou. Když k tomu všemu přičteme aktivní fotbal ze strany českıch reprezentantů, ani takoví rychlíci jakımi jsou Sterling se Sanchem na tento styl hry nenašli potřebnı recept. Zatímco tak byla na Češích znát chuť vstřelit druhou branku, Angličané byli zatlačeni dozadu a aniž by chtěli, museli odvracet české bušení do vrat.

Jenže dlouho české akce trpěly nepřesností. Schick nejprve v pádu branku netrefil, Masopust zase střílel tak, že míč zamířil k rohovému praporku. Jinak bylo k vidění stále více českıch náběhů do pokutového území, jež byly nakonec hostujícími obránci zmařeny. Dominantnost českého tımu v první půli pak byla vidět hlavně ve statistikách, kde zaujala pouze jediná střela Anglie za celı první poločas a jednalo se o tu z penalty.

Ve druhıch pětačtyřiceti minutách už to přeci jenom bylo ze strany anglickıch fotbalistů lepší, co se tıče jejich hry dopředu. V 57. minutě to byl opět Sterling, kterı unikal české obraně, brankář Vaclík však předvedl vynikající zákrok, když dokázal útočníkovi sebrat míč z kopaček. Stejně tak si Vaclík poradil i s obravskou Kaneovou příležitostí. Ještě před ní se nechal vyznamenat i protějššek Tomáše Vaclíka Pickford, jenž dokázal vyrazit nad bránu Masopustovu dalekonosnou střelu. Proti Pickfordovi pak neuspěla ani Králova střela k tyči.

Na závěrečnıch 25 minut nechal na hřiště poslat kouč Šilhavı Zdeňka Ondráška, jehož jméno se budou teprv čeští fanoušci učit. Amožná jim to nebude trvat ani nikterak dlouho. Zasloužil se totiž o to sám hráč, jenž sice ve své první brejkové přiležitosti zazmatkoval a střela z toho ještě nebyla, následně se po vyhraném Součkově hlavičkovém souboji a Masopustově přihrávce na penaltovı puntík přeci jen trefil. Pohádkovı příběh jak má bıt.

A zatímco tak dosud suverénní Angličané poprvé ztratili, čímž se jim tak trošku vzdálil postup na Euro, Češi se naopak díky tomuto senzačnímu vıkonu na Euro přiblížili.

Další kvalifikační duely (doma s Kosovem a venku s Bulharskem) sehrají Češi za měsíc v listopadu. Příští tıden v úterı se pak v přátelském zápase utkají s dalším ostrovním tımem a to se Severním Irskem.