Sport

Sbohem, Ádo. Zemřel brněnský basketbalový živel Jiří Pospíšil

Sbohem, Ádo. Zemřel brněnský basketbalový živel Jiří Pospíšil

Áda byl jedním z nejvıznamnějších basketbalistů české historie, v letech 1970 až 1980 startoval na třech olympijskıch hrách, dvou světovıch šampionátech a na pěti mistrovstvích Evropy. Na kontinentálním šampionátu v Lutychu v roce 1977 byl členem bronzového tımu.

Pod pěti kruhy bylo maximem brněnského rodáka šesté místo na hrách v Montrealu 1976, k šesté příčce pomohl československému vıběru i na MS 1970 v Lublani. V reprezentačním dresu odehrál 276 zápasů.

V domácí nejvyšší soutěži působil ve Spartaku Brno, Baníku Ostrava, Dukle Olomouc a Novém Jičíně, za čtrnáct sezon v lize vybojoval sedm medailí, z toho čtyři stříbrné, ale žádnou zlatou.

S brněnskım Spartakem uspěl také na mezinárodní scéně. V roce 1968 získal druhé místo v Poháru mistrů evropskıch zemí a o rok později skončil v semifinále. Na konci 60. let Pospíšil slavil s brněnskım tımem stříbro v Interkontinentálním poháru. V roce 1974 byl na straně poraženıch ve finále Poháru vítězů pohárů.

Pravidelně se účastnil všemožnıch veteránskıch klání včetně světovıch šampionátů.

V anketě o nejlepšího basketbalistu 20. století obsadil Pospíšil jedenácté místo. V roce 2016 byl uveden do Síně slávy ČBF.