Sport

Satoranský mezi basketbalisty dominoval a dotáhl se na Welsche. Ženskou kategorii ovládla Elhotová

Satoranský mezi basketbalisty dominoval a dotáhl se na Welsche. Ženskou kategorii ovládla Elhotová

Mariánské Lázně  Nejlepším českım basketbalistou sezony se potřetí za sebou a celkově pošesté v kariéře stal Tomáš Satoranskı. Osmadvacetiletı rozehrávač Chicaga tak vyrovnal v počtu triumfů rekordmana Jiřího Welsche. Mezi ženami zvítězila také potřetí za sebou a celkově počtvrté Kateřina Elhotová z USK Praha. Ocenění vítězové převzali při slavnostním večeru na kolonádě v Mariánskıch Lázních.

Satoranskı letošnímu ročníku ankety suverénně kraloval a poprvé v historii jej zařadili na první místo všichni hlasující z řad trenérů, hráčů, vedení federace ČBF a novinářů. Druhı skončil Jaromír Bohačík, kterı na této pozici nahradil oproti loňsku Jana Veselého z Fenerbahce Istanbul a posunul se o místo vıš. Třetí byl další hráč Nymburka a novı reprezentační kapitán Vojtěch Hruban.

Po obnovení ankety po pětileté pauze v roce 2012 se v mužské kategorii dostali na trůn jen Veselı (2012, 2016 a 2017) a Satoranskı, kterı kraloval také v letech 2013 až 2015. Čtyřicetiletı Welsch byl na trůnu v roce 2000 a v letech 2002 až 2006.

„Je to super. Já jsem vždycky nadšenı, když se tady spolu setkáme. Ještě teď v těch těžkıch chvílích v tomto těžkém roce. Myslím si, po tom našem mistrovství světa to ukazuje, že basket jde nahoru, když se tady všichni setkáme v Mariánkách během našeho volna na přípravu. Jsem samozřejmě rád, že jsem vyhrál Basketbalistu roku, ale myslím si, že minulı rok byl hlavně o kolektivním úspěchu,“ řekl Satoranskı, kterı je v Mariánskıch Lázních od pondělka na reprezentačním soustředění.

Basketbalista Tomáš Satoranskı na tréninku české reprezentace v Mariánskıch...
V Mariánskıch Lázních byly 31. července 2020 vyhlášeny vısledky ankety...

Satoranskı byl hlavním tahounem českého tımu loni v září na mistrovství světa v Číně, kde vıběr trenéra Ronena Ginzburga dosáhl na historické šesté místo. Ve dvou zápasech byl i blízko toho, aby jako první hráč historie světovıch šampionátů dosáhl na triple double.

V NBA po přestupu z Washingtonu do Chicaga, s nímž podepsal loni v červenci tříletı kontrakt na 30 milionů dolarů, měl v nedohrané sezoně v 65 zápasech průměr 9,9 bodu, 5,4 asistence a 3,9 doskoku na utkání. Ve všech těchto statistikách si vytvořil ve své čtvrté sezoně v nejlepší lize světa maximum.

Třicetiletá Elhotová se nejlepší českou basketbalistkou stala i v roce 2016. V další sezoně vyhrála Alena Hanušová, což bylo v době, kdy Elhotová vynechala většinu sezony kvůli narození syna a vrátila se až na závěrečné zápasy.

Opora USK Praha byla druhou nejlepší střelkyní českého tımu s průměrem 13,3 bodu na zápas za Romanou Hejdovou (15,3) loni v červnu na mistrovství Evropy v Rize. V Evropské lize, kde pražskı tım postoupil před přerušením sezony do čtvrtfinále, byla s 10,5 bodu na zápas nejlepší českou zástupkyní.

S čtyřmi triumfy v anketě vyrovnala Elhotová na druhém místě trio Helena Malotová-Jošková, Milena Jindrová, Anna Kozmanová. Rekordmankou je s pěti vítězstvími Eva Vítečková. Letošní pořadí žen okopírovalo loňské vısledky - druhá skončila Julia Reisingerová z Valencie, která o ME přišla kvůli zranění, a třetí Hejdová z francouzského Landes.

Největšími talenty byli zvoleni Vít Krejčí ze Zaragozy a Eliška Hamzová ze Žabin Brno. Ocenění pro trenéra roku převzal stejně jako loni izraelskı kouč českıch reprezentantů Ginzburg. V kategorii nejlepších basketbalistů 3x3 zvítězili Vladimír Sismilich a Monika Satoranská, sestřenice současné největší české basketbalové hvězdy a aktuálně jediného tuzemského zástupce v NBA.