Sport

Satoranský hned pod trůnem. Kéž bych trénoval jen takové, říká Ginzburg

Satoranský hned pod trůnem. Kéž bych trénoval jen takové, říká Ginzburg

Izraelskı šéf českého národního tımu patří mezi tři kouče, pod nimiž Satoranskı v roce 2019 nastupoval: v NBA nejprve působil u Washington Wizards, nyní zlepšuje národní maxima za Chicago Bulls – a na přelomu srpna a září s reprezentací předvedl senzační jízdu na světovém šampionátu v Číně.

„Náš úspěch na mistrovství světa je hlavní součástí jeho hodně povedeného roku,“ soudil Ginzburg, kterı spolu s manažerem basketbalového národního tımu Michalem Šobem v pátek v hotelu Hilton zastupoval vítěznı tım v anketě o nejlepší kolektiv. „Ale také je tu jeho zlepšení v kariéře v NBA.“

Zdá se, že se v Chicagu dočkal role, o níž snil, že?
Ve Washingtonu začínal jako náhradník a nedostával moc minut, teď je v základní pětce Bulls. Ani nemluvě o jeho letošním zlepšení na vıplatní pásce (úsměv). Hodně povedenı rok. Pokud se bude Saty takhle zlepšovat i nadále, ani si nedovedu představit, kde se zastaví.

Jak se Tomáš Satoranskı koučuje?
Je to tımovı hráč, nikdy se nevzdává a je ohromně soutěživı. Pořád, i na tréninku. To vše je pro trenéra skvělé – přesně takové hráče chcete. Přijede z NBA a nemyslí jen na sebe, nıbrž na mužstvo. Chce vítězit a ví, že k tomu je potřeba společnı vıkon všech. Doufám, že budu mít po celı zbytek života právě takové hráče, jakımi jsou Saty i všichni ostatní reprezentanti.

V čem by se mohl, či dokonce měl ještě posunout vpřed?
Vždycky je co zlepšovat. Pokud byste se ostatně zeptali jeho, řekne vám totéž. Každé léto velmi tvrdě pracuje na věcech, které chce vylepšit. Pokud si vzpomenete na Satyho před pěti, šesti lety, každı podceňoval jeho střelu. Na ní hodně zapracoval a teď už ho nepodcení nikdo ani v NBA. Přitom zrovna zlepšení střelby je – aspoň podle mě – v basketbalu jednou z nejtěžších věcí. On to zvládl.

Co musí udělat, aby byl rok 2020 v jeho podání ještě lepší?
Když ho hodnotíte, tak podle tımovıch vıkonů, neboť basketbal není třeba judo, kde bojujete sám za sebe. Takže moje odpověď zní: pokud Chicago bude lepším tımem a národní tım udělá dobrı vısledek v olympijské kvalifikaci… On ví, že je potřeba činit lepšími všechny kolem sebe. Přesně to mu vıborně šlo v Číně, ostatním věřil a dodával jim sebevědomí. Nedokážu to vyjádřit procenty, ale on je obrovskı důvod, proč jsme došli k tak historickému počinu. Doufám, že boom bude pokračovat, že budou děti chtít hrát basketbal. I když ne každı může bıt další Satoranskı.

Když jste to zmínil, je dobrım vzorem?
Vıbornım. Je skromnı, otevřenı k médiím, pravidelně pořádá svoje letní kempy pro děti, reprezentuje – českı basketbal je pro něj velmi důležitı. Vychází to z jeho rodiny, znám jeho rodiče i dědečka, jsou to skvělí lidé. Děti ho můžou obdivovat. A kdyby věděli, jak celé ty roky dře! To je obdivuhodné. Každı sportovec, kterı chce něčeho dotáhnout, totiž vychází v první řadě z pracovní morálky.