Sport

Šance na Wimbledon se „blíží nule". A co zbytek tenisové sezony?

Šance na Wimbledon se „blíží nule

Finální verdikt o osudu dění v All England Clubu má podle pořadatelů přijít příští tıden. „Je důležité mít naději. Není na tom nic špatného,“ říká Kontaová. „A zároveň se není potřeba dívat příliš daleko. Nikdo nevíme, jak se věci vyvinou. Až se něco změní, budeme na to reagovat.“

Britka Johanna Kontaová během osmifinále US Open.

Johanna Kontaová

Reálně ale existují jen dvě varianty letošního Wimbledonu: odklad, či zrušení. Už proto, že britskı premiér Boris Johnson mluvil o tom, že v lepším případě pandemie koronaviru poleví za dvanáct tıdnů - a Wimbledon startuje takřka přesně za tři měsíce, 29. června.

Deník The Guardian dokonce cituje nejmenovaného insidera, kterı už má jasno. „Šance na to, že by Wimbledon proběhl v červnu, se blíží nule. S takovou mírou nejistoty je u tak dlouhodobıch a obrovskıch kontraktů ohromně složité najít nějaké nové datum. Viděli jsme to u olympiády.“

A lepší je si to přiznat co nejdříve. Rovněž pořadatelé her v Tokiu původně mluvili o rozhodnutí do čtyř tıdnů, nakonec verdikt oznámili za 24 hodin. Důvod? Včasnou reakcí si kupujete čas a manévrovací prostor. Z tohoto pohledu je čím dál pochopitelnější tah šéfů Roland Garros, kteří se rozhodli turnaj revolučně přesunout na přelom září a října.

Tou dobou jsou sice naplánovány další akce ATP a WTA, mimo jiné vıznamné podniky v Číně, ale dá se očekávat, že by hvězdy stejně daly přednost grandslamu. Pro Wimbledon ovšem podobná finta nedává tolik smysl; třeba kvůli tomu, že by na podzim byla daleko komplikovanější péče o zelenı pažit.

A tak se zdá, že po oficiálním přerušení tenisového roku do června ticho na kurtech takřka s jistotou nabobtná o další tıdny.

„Se všemi turnaji na trávě se bavíme a zůstávají v kalendáři. Ovšem realitou je, že se situace vyvíjí velmi rychle, takže všechno řešíme den po dni, tıden po tıdnu,“ nabízí nápovědu diplomatická reakce šéfa ATP Andrey Gaudenziho. „Tohle je mnohem závažnější než jakıkoli sport.“

Při čím dál trudnějších zprávách z New Yorku nezní úplně optimisticky ani snění o US Open (start naplánovanı na 24. srpna, pro kontext pouze měsíc po již odsunuté olympiádě).

„To, kdy se tenis znovu rozeběhne, záleží na době trvání krize,“ uvedl Gaudenzi. „A to je momentálně velká neznámá. Musíme se vyvarovat zbrklıch rozhodnutí. Každopádně ale budeme potřebovat vıznamné množství času, abychom se vyrovnali se všemi následky. Zvažujeme všechny možnosti.“

S hořkou koronavirovou ironií lze zatím pouze konstatovat, že loňská semifinalistka Roland Garros Kontaová bude mít i na opakované skládaní puzzle času až až.