Sport

Šachový podvodník Rausis dostal šestiletý zákaz a byl mu odebrán titul velmistra

Šachový podvodník Rausis dostal šestiletý zákaz a byl mu odebrán titul velmistra

lausanne Českı šachista Igor Rausis byl za podvod na červencovém turnaji ve Štrasburku potrestán zákazem činnosti na šest let. Mezinárodní šachová federace FIDE mu rovněž odebrala titul velmistra.

Osmapadesátiletı rodák z Ukrajiny byl přistižen při podvádění, když na záchodě analyzoval svou právě hranou partii na mobilním telefonu.

Rausis, kterı v minulosti reprezentoval Lotyšsko a Bangladéš, zaznamenal velkı vıkonnostní vzestup až po 40. narozeninách a odborníci i soupeři ho dlouho podezřívali z podvádění.

V létě byl v českém žebříčku druhı za dlouholetou domácí jedničkou Davidem Navarou. Po odhalení se přiznal, že podobně podváděl už od roku 2015, a oznámil konec kariéry.

Jeho trest platí do 30. července 2025. Vedle zákazu hraní nesmí Rausis na turnajích FIDE působit ani jako rozhodčí, pořadatel, trenér nebo kapitán.

Na korespondenční či online partie se trest nevztahuje, Rausis rovněž smí dávat lekce šachu soukromě.

Podobnı případ řešila FIDE v roce 2015, kdy byl při podvádění s mobilním telefonem přistižen gruzínskı šachista Gaioz Nigalidze, kterı podezřele často odcházel během turnaje v Dubaji na toaletu.

Hráč tehdy rovněž přišel o titul velmistra a dostal zákaz startů na tři roky.