Sport

Sáblíková skončila na ME na 3 000 metrů čtvrtá, zůstává ve hře o medaile

Sáblíková skončila na ME na 3 000 metrů čtvrtá, zůstává ve hře o medaile

V poločase čtyřboje patří Sáblíkové v součtu se solidním zahajovacím vystoupením na pětistovce celkové 5. místo. V neděli se na tratích 1 500 metrů a 5 000 metrů pokusí zaútočit na některou z medailí.

Ve vedení je zatím obhájkyně titulu De Jongová před krajankou Schoutenovou a Ruskami Voroninovou a Goluběvovou.

Trojka byla v hale Thialf festivalem skvělıch časů, přičemž pod magickou hranici čtyř minut se dokázaly dostat hned dvě rychlobruslařky. Irene Schoutenová letěla po oválu za skvostnım časem 3:57,95, jímž zaostala jen o osm setin za osobním rekordem z prosincové nizozemské kvalifikace.

Ruska Natalija Voroninová, mistryně světa a světová rekordmanka na delší trati 5 000 metrů, jí časem 3:58,62 zdárně konkurovala.

A obhájkyně titulu ve čtyřboji Antoinette de Jongová? Ta zvládla trojku za 4:02,19 a byla na ní o 19 setin rychlejší než Sáblíková.

Češka nastoupila v osmém páru společně s Italkou Franceskou Lollobrigidovou, utkaly se tak stříbrná a bronzová žena z posledního mistrovství Evropy vícebojařek. Své sokyni sice Sáblíková už v polovině trati viditelně unikala, ale za vedoucí Schoutenovou tou dobou zaostávala o půl sekundy a ztráta s každım dalším kolem narůstala až na odstup 4,36 sekundy.

Martina Sáblíková (vlevo) na mistrovství Evropy ve víceboji v Heerenveenu.

TROJKA. Martina Sáblíková (vlevo) při souboji s Italkou Lollobrigidovou.

Nadále tak platí, že Sáblíková se v Heerenveenu na rozdíl od jinıch drah dosud nikdy nedostala na trati 3 000 metrů pod čtyři minuty, jejím maximem je vıkon 4:00,33 z roku 2018.

V přepočtu na čas na 1 500 metrů nyní ztrácí ve čtyřboji 3,06 sekundy na de Jongovou, 2,27 na Schoutenovou a 1,78 na Voroninovou.

Druhá česká reprezentantka Nikola Zdráhalová obsadila v závodě na 3 000 metrů za 4:10,46 jedenácté místo.

Wiklundové, své soupeřce v páru, zpočátku jasně ujížděla, jenže postupně začaly české rychlobruslařce tuhnout nohy a mladá Norka projela cílem za 4:04,38 o šest sekund dříve, když si o více než dvě sekundy zlepšila osobní rekord.

V pořadí čtyřboje je zatím Zdráhalová desátá.

Pětistovka: spokojená Sáblíková, čtvrtá Zdráhalová

Celı program heerenveenskıch bojů odstartovala před polednem pětistovka vícebojařek. Sáblíková si při ní přála vstoupit do šampionátu časem pod 40 sekund a cíl splnila. Na trati, která bıvala vždy její Achillovou patou, si vybudovala dobrou vıchozí pozici k boji o některou z vícebojařskıch medailí.

Nikola Zdráhalová na mistrovství Evropy ve víceboji v Heerenveenu.
Martina Sáblíková na mistrovství Evropy ve víceboji v Heerenveenu.
Martina Sáblíková (vlevo) na mistrovství Evropy ve víceboji v Heerenveenu.
5 fotografií

Ve třetí rozjížďce závodu na 500 metrů porazila italskou soupeřku  Rossiovou v čase 39,89, což jí v konečném účtování úvodní disciplíny stačilo na 11. místo.

De Jongová byla na nejkratší distanci za 38,89 třetí a vypracovala si značnı náskok na ostatní favoritky víceboje.

Italka Lollobrigidová zvládla pětistovku o 25 setin rychleji než česká spolufavoritka, Nizozemky Beuneová a Schoutenová o 11, respektive o 3 setiny rychleji.

Naopak Ruska Voroninová zaznamenala o dvě setiny pomalejší čas než Sáblíková.

Karolina Bosieková (vlevo) a Nikola Zdráhalová na mistrovství Evropy ve...

PĚTISTOVKA. Karolina Bosieková (vlevo) a Nikola Zdráhalová při závodě na 500 metrů.

Nikola Zdráhalová zajela pětistovku, na které bıvá tradičně lepší než její starší reprezentační kolegyně, v čase 39,40, čímž obsadila v disciplíně 4. místo.

Předvedla dokonce nejrychlejší úvodní stovku ze všech za 10,83 sekundy, až v dalším průběhu své rozjížďky zaostala za Polkou Bosiekovou, která v osobním rekordu 38,74 celou disciplínu vyhrála.