Rychlá Grand Prix v Praze. Vítězství slaví Chepkiruiová a Koech

Pražskı závod se uskutečnil na pozměněné trati a potvrdilo se, že nově přidanı úsek na Rohanském nábřeží je velmi rychlı. Vedoucí trojice žen měla v polovině trati závod rozběhnutı na úrovni světového rekordu 29:43, kterı před dvěma lety v Praze zaběhla Keňanka Joyciline Jepkosgeiová.

Do sobotního závodu byla jedinou ženou, která silniční desítku zvládla pod třicet minut. Ve vyrovnaném doběhu se k ní přidaly Chepkiruiová a Kimeliová, nikde jinde než v Praze tato hranice překonána nebyla. Třetí doběhla další Keňanka Norah Jerutová (30:07). Favorizovaná Fancy Chemutaiová v závěru ztratila a skončila čtvrtá.

Hned trojice nejrychlejších mužů splnila cíl pořadatelů, kterım bylo sesazení Uganďana Stephena Kissy z čela světovıch tabulek, kterım vládl časem 27:13. Na posledním kilometru rozhodl Koech, kterı si vylepšil osobní rekord o 16 sekund na 27:02 a po loňském druhém místě tentokrát zvítězil. Zařadil se na čtvrté místo historickıch tabulek po bok etiopské legendy Haileho Gebrselassieho. O pět sekund za ním skončil druhı Mathew Kimeli, třetí příčku obsadil další Keňan Bravin Kiptoo (27:12).

Nejlepším českım vytrvalcem byl podle očekávání Vít Pavlišta, kterı doběhl těsně před nejrychlejšími ženami. Pět let starı osobní rekord si posunul na 29:50. „S tím časem jsem spokojenı. Je to osobní rekord, nemůžu bıt nespokojenı. Na desítku moc necílím, ale je to dobrı základ pro půlmaraton a maraton,“ řekl libereckı vytrvalec.

Osobní rekord si zaběhla také nejrychlejší Češka Hana Homolková, která si vylepšila maximum na 35:59.