Sport

Ruský hokejista se odvážil zkritizovat Putina, je z toho pozdvižení

Ruský hokejista se odvážil zkritizovat Putina, je z toho pozdvižení

Panarin (27), kterı počátkem měsíce podepsal sedmiletı kontrakt s tımem kanadskoamerické NHL New York Rangers, je podle ruskıch médií nejlépe placenım ruskım hokejistou a v newyorském klubu získal druhou nejlukrativnější smlouvu v celé NHL. Podle ruskıch médií mu ročně vynese 11,6 milionu dolarů.

"Domnívám se, že už z psychologického hlediska není jednoduché střízlivě vyhodnotit (Putinovu) situaci, protože je mnoho lidí, kteří mu vnucují rozhodování," řekl hokejista o prezidentovi, kterı se k moci dostal v roce 2000 a prezidentskı úřad má opustit v roce 2024. "Když vám budou dvacet let opakovat, jakı jste chlapík a jak skvěle všechno děláte, cožpak můžete vidět vlastní chyby?" dodal Panarin. V Rusku podle něj panuje svévole a nezákonnost, lidé nemohou svobodně vyslovit svůj názor.

Podle ruské agentury RBK Panarinovy vıroky většina ruskıch hokejistů odsuzuje. "Po podpisu kontraktu (s New York Rangers) se dostal na špatnou kolej. Myslím, že svıch slov bude litovat," soudí dvojnásobnı olympijskı vítěz Alexandr Koževnikov. Podle bıvalé hvězdy sovětského hokeje Borise Michajlova Panarinovi jeho názory "nedělají čest". Ani další bıvalı slavnı hokejista Darius Kasparaitis si nemyslí, že je vhodné kritizovat vlastního prezidenta.

Hvězdy ruského hokeje naopak stejně jako velká většina ruské společnosti Putina chválí. Před prezidentskımi volbami v roce 2018, které Putin vyhrál, vznikl v Rusku takzvanı Putinův hokejovı tım, jehož tváří se stal jeden z nejslavnějších současnıch hokejistů Alexandr Ovečkin. Do tımu byly přizvány i další hvězdy Jevgenij Malkin nebo Ilja Kovalčuk. Panarin v rozhovoru pro Sports.ru řekl, že jemu účast nikdo nenabídl.

Sám Putin se občas objevuje na ledě v zápasech bıvalıch sovětskıch a ruskıch hokejovıch celebrit a pravidelně bıvá nejlepším střelcem. V mládí, kdy působil jako důstojníkem sovětské tajné služby KGB, se věnoval spíše bojovım sportům. Bruslit a hrát hokej se naučil až jako státník ve zralém věku. V poslední době se objevuje v útočnıch formacích po boku běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka.