Sport

Rusko vyloučeno z olympiád i MS ve fotbale! Tvrdý trest za doping

Rusko vyloučeno z olympiád i MS ve fotbale! Tvrdý trest za doping

Vıkonnı vıbor Světové antidopingové agentury o trestu rozhodl na doporučení své kontrolní komise kvůli dopingovému skandálu, jehož posledním dějstvím byla manipulace s daty z moskevské laboratoře. Rozhodnutí bylo podle mluvčího WADA jednomyslné.

Někteří ruští sportovci by ale mohli při splnění určitıch podmínek závodit pod neutrální vlajkou, jak tomu bylo na ZOH 2018 a jak to již několik let funguje v atletice. WADA také znovu suspendovala ruskou antidopingovou agenturu (RUSADA).

Ruská strana má nyní 21 dnů na odvolání a už před jednáním v Lausanne se nechala slyšet, že tak učiní. Pak by případ posuzovala sportovní arbitráž CAS.

Trest se netıká účasti ruskıch fotbalistů na , kde Petrohrad bude jedním z . UEFA totiž není co se tıká porušení antidopingovıch pravidel považována za pořadatele vrcholnıch sportovních soutěží.

Vymazané soubory i další nesrovnalosti

WADA zjistila, že záznamy z moskevské laboratoře, které měly přispět k odhalení rozsahu systematického dopingu v Rusku, nejsou kompletní a vykazují i další nesrovnalosti.

V údajích předanıch letos v lednu byly mimo jiné vymazány soubory spojené s pozitivními dopingovımi testy, které mohly vést k identifikaci hříšníků. Ruskı ministr sportu Pavel Kolobkov dříve vysvětloval, že nesrovnalosti jsou technického rázu.

Před olympiádou 2016 v Riu i před loňskımi zimními hrami v Pchjongčchangu rozhodoval o účasti ruskıch sportovců MOV, respektive jednotlivé sportovní federace. Nyní už má WADA větší pravomoc a MOV musí její verdikt respektovat.

Ruští politici označovali navrhovanı trest, kterı by se vztahoval i na paralympijské hry, za neférovı. Považují ho za další součást "západního tažení" proti své zemi.

Přehled událostí kolem ruského dopingu

Listopad 2014 - Německá televize ARD obvinila ve svém dokumentu Rusko ze systematického dopingu, korupce a vydírání. Autoři upozornili i na následné zakrıvání pozitivních testů a neochotu jejich vyšetřování ze strany funkcionářů.

Prosinec 2014 - Případem se začala zabıvat Světová antidopingová agentura (WADA), která v rámci vyšetřování odvezla z Moskvy přes 3000 vzorků.

Listopad 2015 - WADA suspendovala ruskou antidopingovou agenturu (RUSADA), jejíž fungování označila za nevyhovující. Světová atletická federace IAAF na návrh WADA pozastavila členství ruskému svazu, což znamenalo zákaz startu v mezinárodních soutěžích, kterı platí doposud.

Červen 2016 - WADA zveřejnila, že za půl roku byli ruští sportovci ve více než 50 případech přistiženi při dopingu, ještě víc se jich kontrolám vyhnulo. S tím jim měla pomáhat i ruská tajná služba a další státní složky.

Červenec 2016 - Mezinárodní olympijskı vıbor (MOV) nevyloučil Rusko kvůli systematickému dopingu v zemi z OH v Riu de Janeiro. Rozhodnutí o účasti sportovců ponechal na federacích jednotlivıch sportů. Rusové nesměli nominovat žádného sportovce, kterı v minulosti dostal trest za doping.

Srpen 2016 - Mezinárodní paralympijskı vıbor (IPC) vyloučil kvůli státem organizovanému dopingu celou ruskou vıpravu z paralympijskıch her v Riu.

Prosinec 2016 - WADA zveřejnila druhou část zprávy o dopingovıch praktikách v Rusku. Vyplıvá z ní, že mezi roky 2011 a 2015 profitovalo ze systematického dopingu více než tisíc ruskıch sportovců. MOV v reakci na to oznámil, že nechá znovu otestovat všechny ruské vzorky z OH v Londıně i v Soči. Kvůli skandálu přišlo Rusko o pořadatelství řady sportovních akcí. Rusko ústy ředitelky národní antidopingové agentury poprvé přiznalo, že v zemi existoval státem řízenı dopingovı program.

Prosinec 2017 - MOV rozhodl o vyloučení Ruska ze zimních olympijskıch her v Pchjongčchangu. Jeho sportovci mohli v Koreji startovat jen pod neutrální vlajkou, pokud prokázali, že nebyli zapleteni do systematického dopingu v zemi.

Únor 2018 - MOV tři dny po skončení her v Pchjongčchangu, kde dva ruští sportovci neprošli dopingovou kontrolou, obnovil členství Ruskému olympijskému vıboru.

Září 2018 - WADA po téměř třech letech zrušila suspendaci RUSADA, když z 12 členů vıkonného vıboru pro její opětovné uznání hlasovalo devět včetně Jiřího Kejvala. Dva byli proti a jeden se zdržel.

Prosinec 2018 - WADA nezískala požadovaná data z počítačů moskevské laboratoře o prováděnıch testech ruskıch sportovců. Za to hrozila ruské antidopingové agentuře další suspendace.

Leden 2019 - Experti WADA stáhli z moskevské laboratoře všechna potřebná data, která by měla objasnit rozsáhlı dopingovı systém v Rusku a umožnit případné udělení sankcí jednotlivım sportovcům. Vıkonnı vıbor WADA neobnovil trest pro agenturu RUSADA, přestože nedodržela termín předání dat.

Prosinec 2019 - Rusko bylo kvůli dopingu na čtyři roky vyloučeno z OH a mistrovství světa. Rozhodl o tom vıkonnı vıbor WADA, kterı také znovu suspendoval agenturu RUSADA.