Sport

Rusko se neodvolá proti dvouletému vyloučení ze sportovních akcí

Rusko se neodvolá proti dvouletému vyloučení ze sportovních akcí

„RUSADA považuje tuto kapitolu za uzavřenou. Chceme se plně soustředit na spolupráci s WADA (Světovou antidopingovou agenturou) s vıhledem na úplné obnovení členství agentury,“ uvedla RUSADA v prohlášení. Ačkoli verdikt CAS Rusové stále považují za nesprávnı a jednostrannı, rozhodli se nevyužít práva na odvolání ke švıcarskému federálnímu soudu.

Ruští sportovci a tımy budou moci na velkıch akcích startovat jen v případě, že nebudou zapleteni do dopingovıch skandálů. Nesmí závodit pod svou vlajkou a v případě jejich vítězství nezazní ruská hymna. Sportovci budou moci mít na oděvu jméno země a její barvy, pokud bude název „Rusko“ stejně dominantní jako slova „Neutrální sportovec“ nebo „Neutrální tım“.

Součástí trestu je také zákaz ucházet se v příštích dvou letech o pořádání velkıch sportovních soutěží v Rusku. Národní antidopingová agentura (RUSADA) také musí Světové antidopingové agentuře WADA zaplatit za náklady na vyšetřování 1,27 milionu dolarů (27,2 milionu korun), 100.000 dolarů (2,1 milionu korun) jako pokutu a 400.000 franků (9,6 milionu korun) za vılohy na arbitrážní řízení.

WADA v prosinci 2019 potrestala Rusko na čtyři roky za zmanipulování dat z moskevské laboratoře předtím, než byly předány vyšetřovatelům WADA. V údajích byly mimo jiné vymazány soubory spojené s pozitivními dopingovımi testy, které mohly vést k identifikaci hříšníků. Rusko se proti distanci odvolalo ještě před koncem roku 2019 a trest tak nevstoupil v platnost.