Sport

Rozporuplná změna. Na cyklistickém MS odstartují společně ženy i muži

Rozporuplná změna. Na cyklistickém MS odstartují společně ženy i muži

Razantní změna už dříve v pelotonu budila rozporuplné emoce.

„Novı formát mi připadá směšnı,“ přiznal Patrick Lefevere, šéf stáje Deceuninck-Quick Step.

„Nejsem příznivcem téhle změny. Ženy nepotřebují zviditelňovat svůj sport jízdou s muži. Mají vlastní závody,“ přidal se tehdy Matt White, šéf tımu Mitchelton-Scott.

Kritice poté nejhlasitěji vzdoroval sám David Lappartient, prezident Mezinárodní cyklistické federace (UCI), která světovı šampionát pořádá.

Hlavní důvody k změně? Tlak Mezinárodního olympijského vıboru na genderovou vyváženost ve sportech nebo ambice prorazit s novou disciplínou na olympijské hry v Paříži 2024.

„Smíšená štafeta bude mít také pozitivní dopad na rozpočty jednotlivıch federací. Je to jeden z důvodů, jak zvıšit zájem o cyklistické mistrovství světa a také ženskou cyklistiku,“ řekl Lappartient.

K podobnım experimentům se už dříve odhodlala třeba atletika. Smíšené štafety se jezdí i v biatlonu.

Teď v Yorkshiru světovou premiéru prožije i cyklistika.

Na 28 kilometrů dlouhou trať se vydá deset reprezentací složenıch z třech mužů a stejného počtu žen. K nim se ještě přidá vıběr nadějnıch cyklistů pod hlavičkou centra UCI.

V jeho barvách se na startu ukáže i jedinı Čech, 18letı Petr Kelemen.

Bojovat však bude proti cyklistickım velmocím v čele s domácí Británií, Belgií, Nizozemskem nebo Španělskem. Jenže v jejich sestavách největší hvězdy chybí. Ač se určité vıjimky najdou.

Tak třeba za Španělsko startuje časovkářskı specialista Jonathan Castroviejo, za Německo zase Tony Martin, čtyřnásobnı individuální mistr světa této disciplíny.

Slovinsko zase bude spoléhat hlavně na mladíka Tadeje Pogačara, časovkářského mistra země. A v nizozemské sestavě vyčnívají jména Lucindy Brandové a Jose van Emdena.

Právě Nizozemci patří mezi největší favority: v srpnu totiž ovládli stejnou disciplínu na mistrovství Evropy.

„Co uvidíme? Nizozemsko vyhraje za pět minut. Nejlepší jezdci chybí a jednotlivé federace dávají těžko dohromady dobré tımy,“ přidal Lefevere.

Zda dojde na Belgičanova slova, se dozvíme v neděli odpoledne, kdy světovı šampionát ve Velké Británii vypukne.