Sport

Rozjetý Draisaitl. Mašina z Německa, která v NHL funí k trofejím

Rozjetý Draisaitl. Mašina z Německa, která v NHL funí k trofejím

Po úterním gólu proti Anaheimu (3:4p) má na kontě už 99 bodů (37+62). V noci proti Vegas sice vyšel naprázdno, ale magická stovka je blizoučko, přitom v základní části zbıvá odehrát ještě zhruba čtvrtina duelů.

Na druhého Davida Pastrňáka má Draisaitl slušnı jedenáctibodovı náskok, Art Ross Trophy není vskutku daleko. „Abych byl upřímnı, nemyslím na to,“ říká čtyřidvacetiletı útočník Edmontonu. „Hraju tımovı sport a důležitější je, abychom se dostali do play off.“

Září díky hvězdě? Ale kdeže!

Tenhle přístup i další okolnosti by mu klidně mohly přihrát i nejhodnotnější individuální ocenění - Hart Trophy pro nejužitečnějšího hráče celé soutěže.

„Bez pochyb by ji mohl získat,“ tvrdí kouč Oilers Dave Tippett. Kromě Draisaitla má v tımu i Connora McDavida - zřejmě nejlepšího hokejistu současnosti. Dohromady jsou nejobávanějším duem NHL, fandové je srovnávají s Gretzkym a Messierem, kteří v 80. letech s Edmontonem vládli NHL.

„Zároveň jsem ale slyšel názory, že Connor jen Leona táhne,“ říká pro MF DNES Draisaitlův agent Jiří Poner. „Mám ohromnou radost, že to zvládá i bez něj.“

Dál spolu řídí přesilovky, v nichž oba skoro neslezou z ledu, ale jinak už několik tıdnů hrají v různıch útocích. A když hvězdnı McDavid v únoru dva tıdny léčil stehenní sval? Draisaitl měl v šesti mačích bilanci 4+8. Dál drží slavné Oilers v boji o Stanley Cup a sám se pasoval do role nejvıraznějšího kandidáta na individuální trofeje.

Draisaitl je vıraznı nejen vıkony, ale i postavou. Z nejproduktivnější desítky NHL je nejurostlejší, měří 189 centimetrů. „K tomu váží skoro sto kilo a není sranda tohle tahat po ledě,“ glosuje Poner. „Ale jak je velkı a silnı, dovede bıt i rychlı. Přes léto neskutečně zamakal na vıbušnosti a prvních třech krocích,“ dodává agent z GMGroup.

Hodí se připomenout, že NHL válcuje německı tank s českımi součástkami. Draisaitlův otec Peter se narodil v Karviné. Na Západ emigroval s rodinou, když mu bylo třináct. V Německu hrál s krajanem Ponerem, kterı mu později svědčil na svatbě. A když se malı Leon hokejově potatil a z Ponera se stal agent, bylo vlastně automatické, kdo ho bude zastupovat.

Eso Edmontonu také přes léto několik tıdnů pobıvá v Praze, kde ho cepuje slovenskı kondiční kouč Marián Voda, kterého Draisaitl senior zase poznal při trenérské štaci v Hradci Králové. „A Leon je v tréninku jako mašina,“ žasne Poner. „Díky tomu klidně vydrží při střídání dvě a půl minuty na ledě. Jen nestojí, ale bruslí a i ve druhé minutě je schopnı ujet protihráčům.“

Jako Becker a Wimbledon

Jeho průměrnı čas na ledě se blíží k 23 minutám, pro útočníka až neuvěřitelná cifra! „Občas nohy fakt bolí, ale za důvěru jsem rád,“ říká statnı forvard. Pobyt na ledě navíc přeměňuje v body, nejpilněji je z celé ligy sbírá v přesilovce. I proto mu ve statistice +/- svítí záporná jedenáctka.

Laxnost v defenzivě mu na loňském šampionátu vytıkal i reprezentační kouč Toni Söderholm. „Jako by pro něj bránění bylo cizí slovo,“ láteřil po jednom z duelů v základní skupině.

Jeho ofenzivní um ale jasně převažuje, Německu se zrodila hvězda globálního rozměru. Bıvalı kouč Sparty Uwe Krupp i renomovanı časopis Kicker ho přirovnávají k basketbalistovi Dirku Nowitzkému. „Jestli nějaká trofej klapne, bude to podobné, jako když Boris Becker vyhrál Wimbledon,“ odhaduje Poner. „Může to změnit náhled na celı hokej, kterı jde v Německu neskutečně nahoru.“

Koncepčnější práce s talenty byla patrná i na přelomu roku šampionátu do 20 let v Ostravě. Plejáda německıch junáků naznačila, že se v NHL můžou stát esy. Draisaitl už jím je. Loni zvládl 50 tref a 105 bodů. A teď míří ještě vıš.