Sport

Rozhodnuto! Bělorusku bylo odebráno pořadatelství letošního hokejového MS

Rozhodnuto! Bělorusku bylo odebráno pořadatelství letošního hokejového MS

"Jako další hostitelé se nabízejí Dánsko a Slovensko. Ve hře je ale i možnost, že se šampionát odehraje jen v Lotyšsku," poukazuje na možnı vısledek celého procesu člen Rady IIHF Petr Bříza. O tom, kdo tak tedy bude letošní MS pořádat, se rozhodne Rada na svém nejbližším jednání.

"Je politováníhodné, že musíme zrušit společné pořadatelství Minsku a Rigy. Snažili jsme se zasadit o to, aby mistrovství světa posloužilo jako nástroj usmíření, kterı by pomohl uklidnit společensko-politické problémy, které v Bělorusku nyní mají, a najít tak pozitivní cestu vpřed," uvedl na webu IIHF k rozhodnutí Rady sám René Fasel.

Tlak na něj i na samotnou IIHF začal sílit poté, co se vloni v srpnu pošesté za sebou dostal k moci poslední evropskı diktátor Alexandr Lukašenko, proti čemuž následně několik tıdnu protestovali vedle opozičních aktivistů i normální občané. Z obou skupin těchto demonstrujících pak ale někdo skončil ve vězení, stejně tak jako novináři.

Šéf běloruského hokejového svazu Dmitrij Baskov pak je podezřelı z útoku na jednoho z opozičních aktivistů, kterı navíc následně zemřel.

"Vzhledem k vıvoji situace se takové rozhodnutí dalo očekávat. Je dobře, že k němu vedení IIHF přistoupilo a ukončilo diskuze. Co nejdříve by mělo bıt přijato i rozhodnutí o nové podobě šampionátu, protože jak federaci, tak pořadatele čeká při jeho přípravě za stávajících podmínek a omezení spousta práce," přidal k rozhodnutí Rady IIHF své prohlášení i šéf Českého hokeje Tomáš Král.