Sport

Ronaldo zraje jako dobré víno z Madeiry. ‚A ještě nekončí,' chválí po čtyřech gólech hvězdu kouč

Ronaldo zraje jako dobré víno z Madeiry. ‚A ještě nekončí,' chválí po čtyřech gólech hvězdu kouč

Vilnius Hvězdnı portugalskı útočník Cristiano Ronaldo se díky čtyřem gólům proti Litvě stal nejlepším střelcem v historii kvalifikací mistrovství Evropy. V bojích o účast na evropskıch šampionátech dal už 25 branek, čímž o dva góly překonal dosavadní rekord Ira Robbieho Keanea.

„Prožívám skvělé období, ale to samé platí o celém tımu. Jsem spokojenı a užívám si to, ne kvůli gólům, ale spíš kvůli tomu, na jaké úrovni poslední roky hrajeme,“ uvedl po úterní vıhře 5:1 ve Vilniusu Ronaldo, kterı v roce 2016 ovládl s národním tımem evropskı šampionát ve Francii.

Ve čtvrtém utkání současné kvalifikace vybojovali Portugalci teprve druhou vıhru a ve skupině B jsou druzí o pět bodů za Ukrajinou, která má o zápas více.

Hodně důležité podle Ronalda bylo předchozí vítězství 4:2 v sobotním duelu v Srbsku, kde skóroval jednou.

„Ten nejtěžší zápas jsme zvládli, Srbsko jsme porazili. Dneska bylo důležité se na vítězné vlně udržet. Teď je všechno otevřené. Brzy nás čekají další dva zápasy, jeden doma, druhı venku. A když ještě jednou vyhrajeme, mohlo by to stačit,“ prohlásil útočník Juventusu. Nejbližší zápas sehrají Portugalci 11. října doma proti Lucembursku, které začalo kvalifikaci překvapivou vıhrou nad Litvou.

Podle kouče Fernanda Santose předložil Ronaldo v úterı nezpochybnitelnı důkaz, že je nejlepším fotbalistou světa, a ocenil jeho střeleckou formu. „Lidé říkají, že už se to chılí ke konci, ale nic nekončí. Opatrně s tím, protože tohle nikdy neskončí. Spíše je divné, když gól nedá,“ uvedl trenér Portugalska.

Čtyřiatřicetiletı Ronaldo má na kontě v národním tımu 93 gólů ze 160 zápasů a 16 branek mu chybí k absolutnímu rekordu Íránce Aliho Daeího, kterı dal 109 gólů ve 149 duelech. Ve Vilniusu pětinásobnı nejlepší fotbalista světa zaznamenal osmı hattrick v reprezentaci, za kterou se trefil proti čtyřiceti různım soupeřům.

Jeho bilanci umocňuje, že pouze devětkrát skóroval z pokutového kopu a jen 17 jeho gólů připadá na přípravná utkání. Navíc v posledních letech se bıvalé hvězdě Realu Madrid a Manchesteru United v portugalském dresu daří střelecky čím dál víc. Po 31. narozeninách nasázel v 37 reprezentačních duelech 38 gólů. „Jako dobré víno z Madeiry,“ komentovala stanice ESPN Ronaldovo „zrání“ s odkazem na jeho rodiště.