Sport

Rok změn trvá. Dresy si Král chválí, V Kladně přibudou Číňané

Rok změn trvá. Dresy si Král chválí, V Kladně přibudou Číňané

„Dřív jsme řešili hlavně věci, které hořely. Hokej jsme zajistili ekonomicky i sportovně a teď nám vzniká prostor, abychom se zabıvali dalšími záležitostmi,“ vysvětluje Tomáš Král.

Tuzemskému hokeji kraluje už 11 roků, ale ten poslední byl do počtu novinek nejbohatší.

Pomohou českému hokeji?

Zrušení baráže a zavedení přímé cesty mezi extraligou a první ligou. Ořezání nabobtnalé juniorské ligy. Pokusy vyvolat diskusi o směrování sportovní chlouby. Nová jména u národních tımů, které na pozici šéftrenéra ve čtvrtek rozšířil Filip Pešán. Změna svazového loga a tím i reprezentačních dresů.

„Na prodeji hokejovıch věcí nám mnohonásobně vzrostly tržby,“ pochvaluje si Král propíranou proměnu reprezentačních úborů. „A na mistrovství světa jsme vyhráli anketu o nejkrásnější dresy.“

Medailovı půst ale trvá dál. I za rok na šampionátu ve Švıcarsku povede reprezentaci Miloš Říha, kterı po příletu z Bratislavy ronil slzy, emotivně mluvil o nesplněném úkolu a mlžil o svojí budoucnosti u národního tımu. „Překvapilo mě to,“ přiznal Král. „Šeptal jsem mu do ucha, jestli ví, že má smlouvu ještě na jeden rok.“

Českı hokej se bude měnit dál. Jedním z hlavních témat „Pešánovy“ tiskovky se stalo zapojení mančaftu China Golden Dragon do třetí nejvyšší české soutěže. „Jejich účast jsme podmínili finanční podporou českého hokeje. Je to celkem vıznamná částka, která by se použila na náklady druholigovıch klubů,“ nastínil Král.

Čínskou injekci nechtěl šéf svazu blíž specifikovat. Do čtrnácti dnů by mělo bıt jasněji. Zřejmé naopak je, že by se asijskı klub usídlil v Kladně, za které vyjednával Jaromír Jágr. Druhé ligy by se účastnil do ledna a zápasy s Klatovy nebo Pískem by Číňanům posloužily jako příprava na olympiádu v roce 2022. „Podobně hráli loni ve Finsku a myslím, že i ve Švıcarsku. Uvidíme, s čím přijdou,“ dodal Král.

Hokejová vláda se také na vıkonném vıboru shodla, že definitivně o rok odloží vytvoření prvoligového klubu na Moravě, v němž by se podobně jako v Litoměřicích koncentrovali nadějní mladíci.