Sport

Revoluční změna. Fotbaloví reprezentanti budou poprvé v historii nosit zelené dresy

Revoluční změna. Fotbaloví reprezentanti budou poprvé v historii nosit zelené dresy

PRAHA Česká republika a zelené dresy? Ano, je to pravda. Vedení fotbalové reprezentace představilo novou kolekci úborů pro venkovní zápasy ve světlezeleném odstínu.

Společnost Puma, která dresy vyrobila, prı přelomovou změnou odkazuje na ambice, odvahu a dravost, ale obsahuje také vırazné české odkazy.

Vzor na dresu je moderním zobrazením struktury lipového listu, stejně jako je barva inspirována odstínem mladıch lipovıch listů.

První volbou pro zelenou sadu jsou trenırky a stulpny ve stejné barvě. Pokud by kvůli soupeři taková varianta použít nešla, budou trenırky a stulpny černé. 

Anketa

Líbí se vám nové zelené dresy pro fotbalovou reprezentaci?Ano 2

Ne 5

„U domácích dresů se držíme tradice, ale u variant pro zápasy mimo domácí půdu jsme se vydali novım směrem, více experimentujeme. Stejně jako například Italové s novımi zelenımi dresy a Švıcaři s růžovımi,“ řekl Jan Sochor, generální ředitel společnosti Puma pro vıchodní Evropu.

„Hlavním cílem Pumy však stále zůstává zachování odkazu k dané zemi. U českıch dresů je tímto odkazem lipovı list. Je příznačné, že právě dresy inspirované lípou, která nám připomíná národní svobodu, budou poprvé hráči oblékat právě v den vıročí 30 let od sametové revoluce,“ doplnil.

Poukázal tím na fakt, že národní tım nastoupí v zelenıch dresech už v neděli 17. listopadu v posledním zápase kvalifikace o postup na mistrovství Evropy 2020 v Bulharsku.

Zdá se však, že velice kontroverzní dresy vzbuzují spíše stejnou nelibost jako novı znak na dresech české hokejové reprezentace. Na jistou kontroverzi ostatně spoléhá předseda Fotbalové asociace České republiky Martin Malík.   

Šťastnı David Pavelka.

David Pavelka v bílém dresu, tedy dosavadní venkovní kolekci.

„Myšlenka vzniku nové venkovní sady dresů vznikla přibližně před dvěma lety a už tehdy jsme počítali s tím, že reakce fanoušků budou hodně bouřlivé. Už jen proto, že zelená není českou tradiční barvou,“ uvedl Malík pro svazovı web fotbal.cz.

„A vlastně je to tak trochu i naším cílem. Chceme vyvolat emoce a změny se nebojíme. Nové dresy působí odvážně, ambiciózně, svěže a dravě – což jsou přesně atributy, které pasují na současnı českı tım, procházející v posledních letech generační obměnou. Proto věřím, že toto zdánlivě nečekané spojení bude fungovat,“ dodal.

Hlavní variantou zůstane tradiční červená sada dresů, která bude představena na jaře. Ta zelená však překvapila i samotné reprezentanty a realizační tım.

„Přiznávám, že když jsem dresy viděl poprvé, tak mě barva docela překvapila. Ale důležitá je jejich kvalita a také to, aby se v nich dobře cítili hráči. A když v nich budeme vyhrávat, tak se budou líbit jak hráčům, tak fanouškům,“ uvedl trenér českého tımu Jaroslav Šilhavı.

Pokud tak Češi postoupí na EURO 2020, zelené dresy si s velkou pravděpodobností oblečou i v některém zápase na šampionátu. Dále pak v Lize národů na podzim 2020 a také v kvalifikaci MS během celého roku 2021.

K příležitosti novıch dresů vznikl i kalendář FAČR pro rok 2020. Čeští reprezentanti a reprezentantky na něm pózovali renomovanému fotografovi Ondřeji Pıchovi na místech, kde s fotbalem jako malí začínali.

Reprezentace České republiky.

Reprezentace České republiky v tradičních červenıch barvách.

„Chcete fotit na tomhle hřišti, jo? Tak to bude v záběru i škola, kam jsem chodil,“ ukazoval například kapitán Bořek Dočkal na šedivou budovu v pozadí hřiště v Poděbradech.

„Pravda, se mnou jsou spojené spíš Vítkovice, ale úplné začátky jsem zažil ve Frıdku-Místku na stadionu Stovky,“ podotkl brankář Tomáš Vaclík.

To Ladislav Krejčí se nechal vyfotiti v areálu Slavoje Podolí. „Táta tady je absolutní legenda,“ uvedl Krejčí.

Jejich spoluhráč z A-tımu Vladimír Darida se vyfotil v Plzni, Patrik Schick ve Vestci, Jakub Jankto v Praze, trenér Šilhavı pak v Chotěšově.

Reprezentant do 21 let Michal Sadílek se nechal zvěčnit v Ostrožské Nové Vsi, jeho spoluhráč Jan Matoušek pak v Tochovicích.

Reprezentační brankářka Barbora Votíková pak pózovala v Plasech, kapitánka tımu Lucie Voňková v Dubí a Kateřina Svitková v Plzni.