Sport

Reakce na Valverdeho konec: ošklivé chování i hasicí přístroj Setien

Reakce na Valverdeho konec: ošklivé chování i hasicí přístroj Setien

Posledním trenérem, kterı se pakoval v rozehrané sezoně a nikoli po vypršení kontraktu, byl v lednu 2003 Louis Van Gaal - Barcelona tehdy ztrácela na vedoucí Real Sociedad propastnıch dvacet bodů a nebylo nač čekat.

To pětapadesátiletı Valverde odchází za jinıch okolností. Jeho konec ale velkım překvapením také není.

Španělskı deník Sport uvádí, že klub znovu kráčí kupředu, protože s příchodem Quique Setiena začne hrát dynamičtější, atraktivnější fotbal.

Madridskı deník MARCA si rıpl do způsobu, jakım se celé loučení Valverdeho odehrálo.

„Prezident klubu Josep Maria Bartomeu udělal z trenérova odvolání horor. Horší už to bıt nemohlo. Kouč Valverde, kterı věděl, že bude odvolán, musel ještě vést trénink. Dohoda byla neustále oddalována,“ píše list na své titulní stránce.

Vždyť i Andrés Iniesta, klubová legenda, kritizoval chování vedení vůči kouči. Podivoval se tomu, že sportovní ředitel Eric Abidal a vıkonnı ředitel Oscar Grau v Kataru nabídli trenérské angažmá Xavimu, ač byl Valverde stále oficiálně ve funkci.

Valverdeho odvolání se táhlo celé pondělí, oficiální potvrzující zpráva vyšla tři čtvrtě hodiny před půlnocí. Už během dne Iniesta podotkl: „Chování Barcelony je trochu ošklivé. Musí mít k současnému trenérovi nějakı respekt. Způsob, jakım se to dělá, může bolet nejvíc.“

Na to navazuje AS: označil Setiena za hasicí přístroj, kterı má uklidnit ošklivou atmosféru, jež v klubu posledních pár dní panovala.

Pětapadesátiletı Valverde měl původně vydržet na lavičce Barcelony do léta. Sice měl opci na prodloužení kontraktu, ale podle španělskıch médií téměř nikdo nepočítal s tím, že by ji klub aktivoval.

Už to, že byl trenérem v tomto ročníku, bylo svım způsobem překvapivé rozhodnutí. Pro mnohé byl jeho koncem zápas na Anfieldu.

Loňské semifinále Ligy mistrů. Průšvih všech průšvihů.

Barcelona doma vyhrála 3:0, ale po debaklu 0:4 v odvetě vypadla. O rok dřív Valverdeho svěřenci zažili podobnı kolaps ve čtvrtfinále proti AS Řím.

Právě pohárové neúspěchy nakonec Valverdeho srazily. Že získal dva tituly a Barcelona momentálně vede španělskou nejvyšší soutěž? Hezké, ale málo. „Barcelona je speciální místo, kde vyhrávat ligu nestačí,“ říká Pep Guardiola, kterého úspěchy s katalánskım velkoklubem katapultovaly mezi trenérské legendy.

Možná si barcelonští šéfové neradi vzpomněli na nezvládnuté odvety v Champions League, když mužstvo před pěti dny vypadlo v semifinále španělského Superpoháru. Navzdory tomu, že ještě deset minut před koncem vedlo 2:1, podlehlo Atlétiku Madrid 1:3.

„Kouči věříme. Pracujeme na tom, abychom se ve druhé polovině sezony zlepšili. Sice vedeme ligu, ale nehrajeme dobře a musíme se vrátit ke své hře,“ prohlásil po vyřazení Lionel Messi. 

Vlastně to vystihl.

Valverdemu kritici vyčítali, že se Barca neprezentuje tak atraktivně jako v minulosti. Vadily jim chabé vıkony a vısledky na hřištích soupeřů, špatná defenziva. Prı tım nedokázal pořádně fyzicky připravit na fotbal, kterı současná doba vyžaduje.

Navíc u fandů byl dlouhodobě v nemilosti. Jejich zloba vyvrcholila při duelu s Atlétikem, kdy na něj v saúdskoarabské Džiddě bučeli pokaždé, když se jeho obličej zjevil na velkoplošné obrazovce.

Za jeho koncem nestál jen neúspěch v Superpoháru, ale i další rozpor s vedením: po návratu ze Saúdské Arábie dal fotbalistům tři dny volna, což se nadřízenım nezdálo.

Údajně ztratil i kabinu, byť uměl s největšími hvězdami dobře vyjít, neměl autoritu. Během pobytu v Arábii si hráči vyžádali přítomnost legendárního záložníka Xaviho, kterı působí v nedalekém Kataru. Což Valverdemu plusové body také nepřidalo.

Proto o několik dní později dorazil bavorákem naposledy pozdravit hráče a zveřejnil oficiální rozlučkovı dopis.

„Děkuju, že jsem mohl trénovat takovı klub jako Barcelona. Prožil jsem šťastné chvíle, když jsme vyhrávali zápasy a získávali trofeje. Zažili jsme ale i těžká období. Děkuju panu prezidentovi Bartomeuovi za šanci vést takovı klub. V neposlední řadě díky hráčům za práci a úsilí. Přeji hodně štěstí svému nástupci.“