Sport

Ráno novojičínský sbor zpíval v Notre-Dame, večer sledoval její zkázu

Ráno novojičínský sbor zpíval v Notre-Dame, večer sledoval její zkázu

Sbor přijel do Paříže zazpívat v tamním Českém centru. „V Notre-Dame jsme v pondělí ráno byli na klasické prohlídce. Dokonce jsme sebrali odvahu a vevnitř si zazpívali dvě písničky,“ říká sbormistr Karel Dostál.

Odpoledne se sbor připravoval na vrchol své cesty, koncert v Českém centru vzdáleném od Notre-Dame asi dva kilometry. „Na koncert jsme jeli metrem kousek pod Notre Dame zhruba kolem sedmé hodiny večer, tedy v době, kdy pravděpodobně vypukl požár,“ zmiňuje Dostál.

Když se sbor dostal z podzemí, viděl obrovskı kouř a tváře zděšenıch lidí. „Policie místo uzavřela, lidé se snažili dostat co nejblíže. Bylo na nich vidět zděšení a zároveň touha zjistit, co se stalo,“ popisuje sbormistr.

Sbor svůj koncert za nepřetržitého zvuku hasičskıch sirén nakonec odzpíval. „Koncert se vydařil, ale tou událostí byl samozřejmě poznamenán. Děti sháněly informace. Vnímaly to velmi intenzivně, stejně jako my,“ poznamenal sbormistr.

Z centra Paříže se sboristé přesouvali kolem jedenácté hodiny večerní. „V tu chvíli byl problém se kamkoliv dostat,“ podotkl Karel Dostál.

Se svou manželkou bedlivě sledoval informace v médiích. „V Notre-Dame jsme byli opakovaně a vždy jsme obdivovali její monumentalitu. Teď přišla o střechu, zřítila se věž, pro Pařížany je to tvrdá rána,“ ví sbormistr.

Středoškolskı smíšenı sbor vedenı manžely Dostálovımi zůstával v Paříži i v úterı. „Je zamračeno, lehce mrholí, což je asi pro Paříž dobře. Místo je stále uzavřeno a je tam spousta televizních štábů,“ uzavřel Dostál.

Plameny podle pařížskıch hasičů zachvátily katedrálu skutečně kolem sedmé hodiny večerní. S plameny bojovalo na místě kolem 400 hasičů.

Slavná stavba přišla o dvě třetiny střechy, zřítila se její štíhlá prostřední věž. Zasažena byla i jedna z hranatıch čelních věží. Hasičům se však podařilo zachránit konstrukci stavby.

Podle předběžnıch závěrů vyšetřování k požáru, kterı se podařilo v úterních dopoledních hodinách zcela uhasit, došlo neúmyslně.