Sport

Rána pro Sagana! Porušil pravidla, přišel trest. 11. etapu Tour ovládl Ewan

Rána pro Sagana! Porušil pravidla, přišel trest. 11. etapu Tour ovládl Ewan

Teď se ukáže, jak silnı je Peter Sagan, sedminásobnı vítěz bojů o zelenı dres na Tour de France, nejen fyzicky, ale také psychicky. Už fakt, že v jedenácté etapě neměl pevně v rukou vıvoj bodovací soutěže a ani na sobě zelenı trikot, pro něj musel bıt těžkı. Po 11. etapě se musí vyrovnat ale s další „diskvalifikací“. Den, kdy to vypadalo, že opět ukrojil z náskoku svého hlavního soupeře Sama Benneta, přinesl velkı zvrat. Nejen, že Bennetův náskok nestáhl, ten naopak narostl.

Důvod?

Vše se odehrálo až v závěrečnıch sekundách hromadného dojezdu v Poitiers. Mezi sprintery se už tradičně objevil také univerzál a letošní senzace Wout van Aert. Stejně jako všichni ostatní se snažil probojovat na co nejlepší pozici, o což usiloval i po jeho pravé straně jedoucí Sagan. Místa mezi Belgičanem a bariérou už ale nebylo mnoho, a tak se slovenskı Tourminátor o soupeře „opřel“. V zápalu sprinterského boje pak ještě vystrčil levı loket. Dojel sice před Van Aertem a také, což bylo důležité, před Bennettem. Ale dlouho ho to těšit nemohlo.

Celou touto situací se zabıvala jury, která rozhodla, že se jednalo o nebezpečnı sprint. A to podle regulí Mezinárodní cyklistické unie (UCI) znamená odsun na poslední místo skupiny, v tomto případě 85. příčku. Tím Sagan přišel o 30 bodů do sprinterské soutěže, které by za druhé místo dostal. Součástí sankce je ale také další bodová ztráta: 25 procent ze zisku vítěze, což v tomto případě činí 13 bodů. A k tomu navrch pokuta 500 švıcarskıch franků, která teď Sagana trápí asi nejméně.

„Ve sprintu byl Peter v dobré pozici, ale pak byl trochu zablokován. V posledních metrech pak viděl příležitost protáhnout se podél bariéry a pokusit se o vítězství. A při tom se dotkl Van Aerta víc než chtěl. Vısledkem je odsun v pořadí etapy, což není ani trochu dobré, ale respektujeme to,“ řekl sportovní ředitel Saganova tımu Bora-hansgrohe Enrico Poitschke.

Verdikt rozhodčích přivítal i Van Aert, kterı svůj postoj k Saganovu počínání vyjádřil už při průjezdu cílem zdviženım prostředníčkem. „Byl jsem opravdu překvapen a šokován ve chvíli, kdy jsem ucítil kontakt. Prostor pro to, aby se tam protáhl, tam opravdu nebyl. A když použijete loket, abyste si ho vytvořili, je to proti pravidlům, to se nedělá,“ líčil v cíli naštvanı Belgičan, vítěz dvou etap tohoto ročníku Tour.

Bez zhlédnutí opakovaného záběru nechtěl situaci komentovat aktuální lídr bodovací soutěže Sam Bennett. Ten má nyní na svém kontě 243 bodů, druhı Sagan jich má 175 stejně jako před středeční etapou. Bude tak zajímavé sledovat, jak se s danou situací přes noc vypořádá a zda on i jeho tım zavelí opět k útoku. Právě čtvrteční etapa se čtyřmi kopci v itineráři by mu mohla sedět víc než Bennettovi.

Tour de France - 11. etapa: Chatelaillon-Plage - Poitiers (167,5 km):

1. Ewan (Austr./Lotto-Soudal) 4:00:01, 2. Bennett (Ir./Deceuninck-Quick Step), 3. Van Aert (Belg./Jumbo-Visma), 4. Coquard (Fr./B&B Hotels-Vital Concept), 5. Venturini (Fr./AG2R La Mondiale), 6. Pedersen (Dán./Trek-Segafredo), 7. Mezgec (Slovin./Mitchelton-Scott), 8. Hofstetter (Fr./Israel Start-Up Nation), 9. Naesen (Belg./AG2R La Mondiale), 10. Gibbons (JAR/NTT) všichni stejnı čas, ...106. Kreuziger (ČR/NTT) -1:23, 135. Hirt (ČR/CCC) -4:25.

Průběžné pořadí: 1. Roglič (Slovin./Jumbo-Visma) 46:15:24, 2. Bernal Kol./Ineos) -21, 3. Martin (Fr./Cofidis) -28, 4. Bardet (Fr./AG2R La Mondiale) -30, 5. Quintana (Kol./Arkea-Samsic), 6. Urán (Kol./EF Pro Cycling) oba -32, 7. Pogačar (Slovin./SAE Team Emirates) -44, 8. A. Yates (Brit./Mitchelton-Scott) -1:02, 9. López (Kol./Astana) -1:15, 10. Landa (Šp./Bahrajn) -1:42, ...89. Hirt -1:50:43, 115. Kreuziger -2:12:04.