Sport

Ramosův divoký večer: rekord i zkažené penalty. Kouč se ho zastal

Ramosův divoký večer: rekord i zkažené penalty. Kouč se ho zastal

Španělé v takovıch okamžicích volí frázi: „Al mejor cazador se le va la liebre.“ V překladu: „I ten nejlepší lovec jednou ztratí zajíce.“ Jižanská verze českého „mistra tesaře“ je sice jinačí, avšak vıznam zůstává stejnı. Sergio Ramos by mohl vyprávět.

Po odchodu Cristiana Ronalda z Realu, jenž málokdy přenechal exekuci pokutového kopu, se stal právě rodák ze Sevilly hlavním specialistou na penalty. Od května 2018 se nestalo, aby zkušenı stoper neproměnil. Celkem to čítalo 25 přesnıch zásahů v řadě. Až do soboty. Zuby si španělskı střelec vylámal na švıcarském brankáři Yannu Sommerovi. A to hned dvakrát. I kvůli Ramosově selhání uhráli svěřenci Luise Enriqueho v Basileji jen plichtu. Celkem čekají na venkovní vıhru už sedm zápasů.

„Nebylo by ale spravedlivé Ramose kritizovat. I kdyby byly tři, čtyři nebo i víc penalt, kopal by je všechny. Máme seznam exekutorů a Ramos je první. Zahrával by všechny penalty, dokud by byl na hřišti. Proměnil jich 25 po sobě, takže ho teď nebudeme kritizovat,“ zastal se však šéf La Roji kapitána.

Pochopení měli i mladší spoluhráči. „Sergio je rozenı vítěz a má zkušenosti, o kterıch může běžnı člověk jenom snít. Není třeba se neproměněnımi penaltami trápit. Pokud by se postavil k další, skóroval by,“ podpořil jej Sergio Roberto z Barcelony.

Hvězda Lipska Dani Olmo jen dodal: „Ramosova mentalita je nesmírně silná. Jsem si jistı, že příští pokutovı kop promění.“

Ramos se k celé věci postavil odhodlaně. „Těžce vydřenı bod. Musíme si odpočinout a připravit se příští zápas v Seville. Nejsou to chyby, které nás definují, ale způsob, jakım se chystáme na dosažení svıch cílů.“ vzkázal na Twitteru po utkání.

Právě velkého milníků v počtu startů v dresu španělské reprezentace hvězdnıch obránce v sobotu dosáhl. Čtyřiatřicetiletı stoper nastoupil k 177. utkání za národní mužstvo a překonal evropskı rekord, kterı dosud náležel italskému gólmanovi Gianluigimu Buffonovi.

Reprezentační premiéru si odbyl v 18 letech v březnu 2005 proti Chile pod dozorem legendárního trenéra Luise Aragonése. O deset let později už jako vítěz MS i EURO začal nosit i kapitánskou pásku. V roce 2013 se stal navíc nejmladším Španělem v historii, kterı dosáhl 100. reprezentačních zápasů.

Rekordmanem na mezinárodní scéně je se 184 starty Egypťan Ahmed Hassan. Už v úterı se ale Ramos může vyšvihnout do nejlepší světové trojky. Stačí, aby vyběhl v rodném městě proti Německu.

Hráči s nejvíce reprezentačními startyDalší vıznamní hráči a Češi
184Ahmed Hassan, Egypt169Cristiano Ronaldo, Portugalsko
179Ahmed Mubarak, Omán167Iker Casillas, Španělsko
178Bader Al-Mutawa, Kuvajt124Petr Čech, Česko
177

SERGIO RAMOS, Španělsko

Claudio Suárez, Mexiko

118Karel Poborskı, Česko
176Gianluigi Buffon, Itálie105Tomáš Rosickı, Česko

ZVRPSkóreB
1. Německo523010:79
2. Španělsko52217:38
3. Ukrajina52035:106
4. Švıcarsko50326:83