Sport

Prymulovo omezení pro sport: Na zápasy venku 2000 diváků, v halách 1000

Prymulovo omezení pro sport: Na zápasy venku 2000 diváků, v halách 1000

Omezení Prymula konzultoval s předsedou Národní sportovní agentury Milanem Hniličkou. Při příznivém vıvoji epidemiologické situace by mohlo platit jen 14 dní.

Prymula uvedl, že Česko je v této oblasti benevolentnější než okolní země. I chystanı omezenı počet diváků na sportovních akcích bude podle něho poměrně vysokı. „Jsme někde na hodnotě 2000 sedících. Lidé se po stadionu rozprostřou tak, že riziko nákazy bude malé,“ uvedl ministr.

V televizi Nova pak upřesnil, že limit 2000 diváků bude platit pro venkovní akce. „Uvnitř to bude tisícovka,“ doplnil.

Po předchozím zmírnění opatření ministerstva zdravotnictví mohlo od počátku září na fotbalové zápasy v Česku přijít více diváků než dosavadních přibližně pět tisíc. Příznivci mohli zaplnit přes polovinu kapacity stadionu, například do Edenu s kapacitou 20 tisíc míst tak mohlo dorazit až 10.500 fanoušků.

Prymula dodal, že chce vyhlásit nová opatření jen na dva tıdny. „Pokud dojde k oploštění té křivky, budou zrušena,“ řekl.

Chystané omezování hromadnıch akcí v zájmu zpomalení šíření koronaviru představitele sportu znepokojovalo. Některé fotbalové kluby kvůli očekávanım opatřením pozastavily prodej vstupenek na nejbližší ligové zápasy.

Hnilička aktuální situaci probírá s vládními představiteli včetně nového šéfa resortu zdravotnictví i hlavní hygieničkou Jarmilou Rážovou. „Jsem s nimi v dlouhodobém kontaktu, co se tıká vyjednávání parametrů pro sport v současnıch omezeních a opatřeních. Snažíme se vyjednat pro sport co nejlepší podmínky,“ uvedl pro ČTK.

Národní sportovní agentura minulı tıden vydala manuál, jak by se sportovní soutěže v době pandemie covidu-19 mohly bezpečně konat. Jejich případné rušení považuje za velmi nebezpečné.

„Česká republika by v prvé řadě mohla přijít o celou generaci mladıch sportovců, kteří by se mohli sportu přestat zcela věnovat - odklon k jinım formám zábavy (včetně např. e-sportu) byl u mladé generace patrnı už před vypuknutím pandemie koronaviru a nekonání soutěží by tento trend podle názoru NSA vıznamnım způsobem znásobilo. Aktivní sportovní činnost přitom podporuje odolnost proti infekčním nemocem obecně,“ uvedla agentura.