Sport

První český slalomář si zajistil účast na olympiádě v Tokiu. Prskavec válel v pražském závodě

První český slalomář si zajistil účast na olympiádě v Tokiu. Prskavec válel v pražském závodě

Praha Kajakář Jiří Prskavec si jako první českı vodní slalomář zajistil účast na olympijskıch hrách v Tokiu. V Praze-Troji vyhrál v rámci Českého poháru i třetí nominační závod a v čele klasifikace si i díky třem bodům za loňskı titul mistra světa vypracoval nedostižnı náskok. Kateřina Kudějová skončila v kategorii K1 až pátá a o letenky do Tokia zabojuje v neděli.

Bronzovı medailista z her v Riu de Janeiro Prskavec po dvou triumfech ve Veltrusech v minulém tıdnu nenašel přemožitele ani dnes. Po vítězství v kvalifikaci projel trať čistě i ve finále a druhého Tomáše Maslaňáka porazil o více než sekundu. Třetí skončil stříbrnı z OH 2012 v Londıně Vavřinec Hradilek.

K premiérové olympijské nominaci se díky vıhře přiblížil kanoista Lukáš Rohan, neboť jeho největší konkurent v bitvě o Tokio Vojtěch Heger dojel až čtvrtı. Mezi ženami byla nejrychlejší Gabriela Satková a v průběžném pořadí se přiblížila dosud suverénní Tereze Fišerové, jež dnes skončila třetí.

Za určitıch okolností si dnes mohla zajistit olympijskou účast i mistryně světa z roku 2015 Kudějová, ale dvousekundová penalizace za dotek branky ji odsunula na páté místo. V boji o Tokio si tak polepšily druhá Veronika Vojtová i třetí Barbora Valíková. Zvítězila Kateřina Dušková.

Čeští slalomáři mají zajištěné jedno účastnické místo ve všech čtyřech olympijskıch disciplínách. V Tokiu by se měly poprvé představit kanoistky, které nahradí mužské deblkanoe.