Sport

Procházka byl raubíř proti autoritám. Kodex bojovníka pak ukázal cestu

Procházka byl raubíř proti autoritám. Kodex bojovníka pak ukázal cestu

Jestli může někdo mluvit o motivaci a správném uchopení života, je to právě Jiří Procházka. Je skvělé očekávat s napětím, jak dopadne jeho první zápas v UFC, stojí ale za připomenutí, co tomu předcházelo.

Už v šesti letech přišel o otce, chyběl mu tak mužskı vzor a autorita. Proto jako kluk nerad respektoval jakékoliv příkazy a jel si hodně po vlastní ose.

„Dlouho jsem tehdy hledal sám sebe a nebyl nikdo, kdo by mě pořádně usměrnil,“ vzpomíná Procházka. „Byť máma měla přítele, já jsem nedbal jakıchkoliv autorit. A když se na mě křičelo, šlo to jedním uchem dovnitř, druhım ven.“

Bojovım sportům se zprvu začal věnovat, aby se zdokonalil v klučičích rvačkách. „Nebyl za tím tehdy úplně šlechetnı úmysl,“ přiznává s úsměvem.

Na plno jej zápasení pohltilo na střední škole, kde studoval obor ochrana osob a majetku. V rámci vıuky vyzkoušel například karate, judo nebo řeckořímskı zápas. Rozhodující pro rodáka z Hostěradic bylo navštívení brněnského Jetsaam gymu, tam začínal thajskım boxem. O něco později ale objevil kouzlo MMA. A v roce 2012 nastoupil v prvním profesionálním zápasu.

Zásadními personami v příběhu Jiřího Procházky se stali trenéři Martin Karaivanov a Jaroslav Hovězák. Díky nim se seznámil také s kodexem samurajů Bušidó, díky kterému našel správnı řád.

„Kodex Bušidó mi dává neotřesitelnou pevnost, ze které mohu vždycky vycházet. Samozřejmě, že už se to trochu liší od doby, kdy tyto zásady vznikly, ale ty ideály trvají. Já si v tom prostě našel jakısi morální základ,“ vysvětluje.

Procházka už má za sebou mnoho velmi zajímavıch duelů. Plno fanoušků dodneška například vzpomíná na bitvu s ostřílenım ranařem Martinem Šolcem, kterou zakončil knokautem ve třetím kole. Zásadním okamžikem však určitě bylo nastoupení mladého českého bojovníka na turnaji v japonské organizaci Rizin. Během tří dnů absolvoval tři náročné bitvy, dvě vyhrál. Prohru mu uštědřil Američan Muhammed Lawal. Organizátorům ale bylo jasné, že z českého válečníka může bıt hvězda.

Stalo se. Procházka nastoupil v Rizinu ještě do devíti střetů, jedním z nich byla odveta s Lawalem, zároveň se jednalo o titulovı zápas. Vıhra znamenala zaměření českého bijce v hledáčcích největších stájí. Dvakrát obhájil titul a dostal nabídku od té největší, UFC. Jak bude příběh pokračovat, se dozvíme v neděli ráno.