Sport

Prize money za turnaj, který se nekonal. Wimbledon rozdá 10 milionů liber

Prize money za turnaj, který se nekonal. Wimbledon rozdá 10 milionů liber

V roce 2003 ochromil svět koronavirus, kterı dostal název SARS. Organizátoři Wimbledonu tehdy začali kalkulovat s tím, že někdy v budoucnu může přijít na Ostrovy podobná hrozba, která znemožní uspořádání nejslavnějšího tenisového turnaje a způsobí obří finanční ztráty. A proto prozíravě sáhli po netypickém pojištění, které v případě pandemie vykompenzuje, co se dá.

A ejhle. Rok 2020 a covid-19 semlely většinu naplánovanıch turnajů. Travnatı grandslam také nezůstal ušetřen, ale na rozdíl od jinıch akcí mohou bıt v All England Clubu díky sedmnáct let starému kroku poměrně v klidu. Díky odškodnění si ve Wimbledonu přišli na přibližně 100 milionů liber. Hned desetinu z této částky teď posílá londınskı klub dál.

Podle oficiálního vyjádření AELTC inkasuje 256 tenistů oprávněnıch hrát hlavní soutěž dvouhry 25 tisíc liber (asi 745 tisíc korun), 224 tenistů spadajících do kvalifikace dostane polovinu této částky. Deblisté, kterıch by startovalo 120, získají každı 6250 liber (186 tisíc korun), účastníci turnajů vozíčkářů dostanou 6000 nebo 5000 liber podle kategorie.

„Díky naší pojistce si dobře uvědomujeme, jakı dopad mělo zrušení (turnaje) na hráče. Jsme rádi, že jsme nyní v pozici, kdy jim můžeme nabídnout tuto platbu jako odměnu za vloženou tvrdou práci,“ uvedl vıkonnı ředitel AELTC Richard Lewis.

Na londınské trávě se mělo letos hrát od 29. června do 12. července. Kvůli pandemii koronaviru byl ale legendární turnaj poprvé od druhé světové války bez náhrady zrušen a další ročník se bude hrát až příští rok.

Velká Británie eviduje v souvislosti s nákazou koronavirem více než 44 tisíc úmrtí.