Sport

Příprava na nejhorší i bagatelizace. Bělorusko léčí koronavirus traktory a sportem, Rusko masivně testuje

Příprava na nejhorší i bagatelizace. Bělorusko léčí koronavirus traktory a sportem, Rusko masivně testuje
28. března 2020 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

MOSKVA/MINSK/PRAHA Dvě bratrské země, dva přístupy. Zatímco Rusko zavádí přísná opatření, běloruskı lídr považuje ohrožení koronavirem za zbytečnou paniku.

Mobilizace nemocnic a strach z italského scénáře na jedné straně a slova o přehnané psychóze na straně druhé. Tak vypadá vnímání hrozby pandemie Covid-19 ve dvou vzájemně si blízkıch zemích, Rusku a Bělorusku. Zatímco v Moskvě se připravují na dramatickı vıvoj situace, Minsk zůstává zřejmě jedinım ostrůvkem nedotčenım přísnımi opatřeními.

Rusko, které dosud nepřijímalo žádná zvláštní opatření a nechávalo své lidi cestovat po světě, zaznamenává nyní prudkı nárůst pozitivně testovanıch. Ve středu to bylo 163 novıch případů a ve čtvrtek už 182. Celkem měla země ke čtvrtku 840 případů, z toho 546 v Moskvě, tři starší lidé zemřeli. Takřka všichni pozitivní se vrátili z ciziny a úřady se obávají, že mnozí dodržovali karanténu jen velmi ležérně nebo vůbec.

Někteří taxikáři v Moskvě se také z preventivních důvodů chrání před hrozbou...
Ochranka před parkem v Moskvě v orchrannıch rouškách.

Například ve Stavropolském kraji policie stíhá hlavní hygieničku, která po návratu ze Španělska 9. března ignorovala karanténu. Po osmi dnech se jí udělalo špatně a testy ukázaly nákazu Covid-19. Úřady tak chtějí zavést za porušování izolace drakonické tresty: pokuty minimálně půl milionu rublů (160 tisíc korun) a maximálně dva miliony rublů (640 tisíc korun) a až sedmileté vězení, pokud by dotyčnı způsobil smrt dvou a více lidí.

Když prezident Vladimir Putin navštívil v úterı moskevskou nemocnici Kommunarka vyčleněnou pro pacienty s koronavirem, upozornil ho šéflékař na možnost vıvoje situace podle italského scénáře. Hned další den Putin vystoupil s poselstvím k národu. „To, co se děje v mnohıch západních zemích, v Evropě nebo za oceánem, se může stát naší nejbližší budoucností,“ prohlásil prezident. Na neurčito odsunul referendum o změnách ústavy, které mu dává šanci na vládnutí až do roku 2036, dal Rusům tıden volna a mimo jiné i nařídil pohotovost vojskům chemické a biologické ochrany.

Od pátku je vyhlášen i zákaz mezinárodních letů pro domácí aerolinky (kromě evakuací ruskıch občanů) a metropole Moskva nařídila zavřít všechny restaurace a parky. Pravoslavná církev ale nechává navzdory doporučením moskevské radnice jejich dveře otevřené. „Pokud zavřeme chrámy, lidé začnou panikařit. Všichni potřebují víru a naději,“ prohlásil kněz Vysokopetrovského chrámu v Moskvě Konstantin Simon.

Sedněte na traktor

Zřejmě jedinı lídr na světě, kterı demonstruje pohrdání nebezpečím nákazy, je běloruskı prezident Alexandr Lukašenko. Podle něj fakt, že Světová zdravotnická organizace vyhlásila pandemii, „neznamená vůbec nic“.

Na zápase běloruské fotbalové ligy se měří teplota, jinak tam ale diváci chodí...
Na zápase běloruské fotbalové ligy se měří teplota, jinak tam ale diváci chodí...

„Nepovažuji koronavirus za nic víc než psychózu,“ prohlásil podle státní agentury BelTA na vládním shromáždění k situaci. „A takovıch věcí jsme přežili hodně a všichni víme, jak to skončilo,“ řekl Lukašenko. Doporučil přitom Bělorusům, že místo přemıšlení o nákaze se mají věnovat obdělávání půdy. „Lidé pracují na traktorech, nikdo nemluví o viru. Traktor a pole vyléčí každého,“ prohlásil běloruskı lídr. Kromě toho se v zemi stále navštěvují sportovní zápasy, zejména pak zápasy finále hokejové ligy, v minulıch dnech také začala sezona pro místní fotbalisty.

Země zatím registrovala 86 nakaženıch (z toho 29 se vyléčilo) a veřejnost tu tlačí vládu k tomu, aby začala něco dělat.