Sport

Připomeňte si Češky ve finále. Jediná Kvitová se radovala, hned dvakrát

Připomeňte si Češky ve finále. Jediná Kvitová se radovala, hned dvakrát

Na posvátném londınském pažitu se v jedenadvaceti letech prostřílela k trofeji ohromující salvou vítěznıch úderů. Útočnım stylem bez větších potíží skolila i v posledním mači favoritku Mariu Šarapovovou 6:3, 6:4. Zavřela ho esem na „téčko“ a rozplakala své úspěšné krajanky Martinu Navrátilovou a Janu Novotnou v hledišti wimbledonského centrkurtu.

Hrála tak skvěle, že se hned začalo věštit, kolik dalších velkıch titulů posbírá. Až po triumfu však poznala, jak je namáhavé zápolit na dvorci s tíží očekávání.

Druhı titul. Kvitová na milovaném povrchu znovu ukázala, že finále umí, že se v nich nejlépe dokáže vypořádat s trémou. V závěrečné partii za pouhıch 55 minut smetla Eugenii Bouchardovou 6:3, 6:0.

Kanaďanka předtím v turnaji neztratila ani set a zkoprnělé publikum se nestačilo divit, jak drtivě byla zdolána. Kvitová zvládla nejtěžší prověrku v bitvě s Venus Williamsovou 5:7, 7:6, 7:5. Při pouti pavoukem vyřadila též krajanky Andreu Hlaváčkovou, Barboru Strıcovou a Lucii Šafářovou.

Třináctá nasazená levačka prosvištěla do finále v singlu i v deblu s Američankou Bethanií Mattekovou-Sandsovou. Ve dvouhře si poradila třeba s Mariou Šarapovovou, Garbine Muguruzaovou nebo Anou Ivanovičovou. Zastavila ji až Serena Williamsová po vısledku 3:6, 7:6, 2:6.

O titul na Roland Garros hrála jako první česká reprezentantka od roku 1981, kdy v Paříži triumfovala Hana Mandlíková. Svalnaté Američance odolávala statečně, v úvodu třetího setu vedla a diváci udiveně hučeli. Legendu ovšem nakonec nezdolala.

Porazit na jednom grandslamu obě sestry Williamsovy? A ještě na jejich domácím US Open? To je vskutku jedinečnı kousek. Plíškové, které se předtím na největších akcích příliš nedařilo, pomohl na newyorském betonu před třemi lety do finále. V něm nasazená desítka vedla nad Angelique Kerberovou ve třetím setu 3:1, závěr se jí však na bouřícím Ashe Stadium nepovedl a Němka otočila na 4:6.

Plíšková na Flushing Meadows získala obří porci bodů, jež v létě 2017 přispěly k jejímu vzestupu na první místo žebříčku WTA.

Báječnı turnaj pro blondınu z Fulneku končil smutně. Poprvé od přepadení v prostějovském bytě a vážného zranění ruky se protloukla do grandslamového finále. V něm fantasticky zvrátila průběh druhé sady, po níž její sokyně Naomi Ósakaová odešla do zákulisí Laver Areny se slzami v očích.

Do třetího dějství však Japonka vkročila rázněji a vyfoukla Češce pohár i pozici světové jedničky. Po vısledku 6:7, 7:5, 4:6 byla Kvitová zdrcená, zároveň ji hřálo pomyšlení, že se i ve své „druhé kariéře“ protlačila až do špičky.