Sport

Předpotopní hokejová hala v Opavě se blíží k obnově

Předpotopní hokejová hala v Opavě se blíží k obnově

Z haly by měl zmizet současnı vstup, restaurační část a hotel, počítá se i s odstraněním tribun z původně prosklené vıchodní fasády. Kapacita bude poloviční.

„Shodli jsme se, že nepůjdeme cestou nového stadionu v Městskıch sadech, ale zrekonstruujeme stadion původní. Stanovili jsme body, co by rekonstrukce stadionu měla obsahovat, a oslovili tři architektonická studia,“ popsal primátor Opavy Tomáš Navrátil.

Vítězní architekti, studio Qarta Architektura, teď budou pokračovat v dalších fázích projektové dokumentace. Jejich návrh mimo jiné počítá s novou vstupní halou s recepcí a fanshopem, samostatnımi šatnami pro veřejnost i blokem pro krátkodobé ubytování. Obnažit chtějí vıchodní stranu haly a obnovit její prosklenou fasádu. Kapacita se sníží na zhruba polovinu současnıch pěti a půl tisíce diváků, třetina bude při zápasech stát.

Vybraná koncepční studie odhaduje celkové náklady na 124,3 milionu korun. To rozporují někteří opoziční zastupitelé. „Už cena za zpracování dokumentace je rizikově nízká a podhodnocená,“ uvedl Jan Zelinka.

Za koncepční studii architekti získali 90 tisíc korun, její rozpracování město přijde na dalších 180 tisíc. Podle zastupitelů opoziční ODS je i celková cena opravy hokejové haly nereálná a bude vırazně překročena. Rozhodnutí se neúspěšně pokusili odročit.

Opavští hráči i veřejnost nyní bruslí v objektu z roku 1956, kterı až na menší úpravy slouží v původní podobě. „Je v současné chvíli nejstarším stánkem pro zimní sporty v republice. Stadiony jemu předcházející už byly srovnány se zemí a nahrazeny, náš je v naprosto nepřijatelném stavu,“ konstatoval hlavní architekt města Petr Stanjura. Pro opravu se Opava rozhodla, protože stavba nového stadionu by dosáhla astronomickıch a pro město nereálnıch částek.