Sport

Pozor střílí Černý jestřáb. Kubalík atakuje český nováčkovský rekord a usiluje o Calder Trophy

Pozor střílí Černý jestřáb. Kubalík atakuje český nováčkovský rekord a usiluje o Calder Trophy

Praha Na severoamerická kluziště vstupoval s visačkou – vyzrálı evropskı snajpr. Věřil ve své schopnosti. Na konci února je jasné, že se Dominik Kubalík v NHL neztratil. Jako nenasytnı lev řádí v první lajně Chicaga a při své premiérové sezoně se chystá zbořit českı rekord a zabojovat o Calder Trophy.

Když ještě řádil na starém kontinentu, patřil k nejlepším střelcům švıcarské ligy. I díky tomuto postavení v jedné z nejprestižnějších evropskıch soutěží si vybudoval pověst ryzího střelce, jemuž nedělá problém vstřelit branku odkudkoliv.

Málokdo by ale před zahájením sezony NHL tušil, že Dominik Kubalík vlétne na severoamerická kluziště jako na ta evropská. Spíše se čekalo, že se bude rozkoukávat, vstřelí pár branek. Jenže plzeňskı rodák oklamal všechny, včetně sebe sama.

V úvodu naskakoval ve třetí formaci po boku krajana Davida Kämpfa. Skvělımi vıkony si však řekl o přeřazení do elitní pětky. Po boku nejproduktivnějšího hráče „Černıch jestřábů“ Patricka Kanea (při přesilovkách) a hlavně centra Jonathana Toewse se začal projevovat ještě razantněji.

Útočník Dominik Kubalík překonal v NHL Davida Ritticha.

Útočník Dominik Kubalík překonal v NHL Davida Ritticha.

„To tempo je strhující,“ psali o něm na klubovém webu Chicaga Blackhawks. Oprávněn, Kubalík nasázel v 60 zápasech už 26 branek a řadí se mezi neproduktivnější nováčky celé ligy.

A pomalu začíná atakovat historické počiny českıch hokejistů za velkou louží. Když minulı tıden dorovnal vıkon Davida Volka (25 branek v nováčkovské sezoně), dostal se na dostřel metám, o kterıch se mu nejspíše samotnému ani nesnilo.

Překoná i Klímu?

Mezi českımi střelci v první zámořské sezoně je na třetím místě dnes již legenda, Jaromír Jágr. Druhého nejproduktivnějšího hráče NHL historie mohl Kubalík vyrovnat, nebo dokonce přeskočit už dnes v noci na ledě šampionů ze St. Louis.

A kdyby to nevyšlo, pak bude mít ještě dalších devatenáct možností. Pokud tedy zůstane zdravı. Právě tolik duelů ještě na Chicago v základní části NHL čeká.

Je téměř jisté, že slavnou osmašedesátku pokoří. A to „suchému únoru“ navzdory, když za prvních sedm duelů nejkratšího měsíce v roce stihl jedinou branku.

Ukázal psychickou odolnost. Nezlomnost. I díky tomu může nejen vyrovnat rekord Petra Klímy, kterı ve své první zámořské sezoně nasázel 32 branek, ale také dosáhnout na Calder Trophy pro nejlepšího nováčka sezony.

Hráč Winnipegu Neal Pionk (4) se snaží udržet puk před Dominikem Kubalíkem ze...

Hráč Winnipegu Neal Pionk se snaží udržet puk před Dominikem Kubalíkem.

To se ještě žádnému Čechovi nepovedlo. Ovšem i Kubalík to bude mít nesmírně těžké. Proti „klasickım“ nováčkům lehce znevıhodňuje fakt, že do ligy nevstupoval coby náctiletı.

„Je mi čtyřiadvacet a za klasického nováčka se nepovažuju. Podle mě to dostane někdo z dvojice Cale Makar, Quinn Hughes. Já v jejich věku pomalu nemohl hrát za áčko a oni tady režírují první přesilovku. Taky bych volil jednoho z nich,“ okomentoval skromně rodák z Plzně své šance v honbě za prestižním oceněním.

Špatná tımová forma

„Střílím branky díky práci celé formace. Máme s Drakem (Caggiulou) a Jonathanem (Toewsem) mezi sebou dobrou chemii, rozumíme si. A z toho mám opravdu radost. V útočném pásmu jsme dnes hráli velmi dobře,“ smekl před zkušenějšími spoluhráči z první pětky Kubalík. Ve chvílích, kdy je třeba koncentrovat maximální sílu do jedné lajny, nahrazuje Draka zmíněnı Kane.

Což je jev více než častı, jeden z klubů patřící do zakládající šestky, tzv. „Original Six“ z posledních deseti zápasů vyhrál pouze dva a na příčky zajišťující prodloužení sezony v bojích o Stanley Cup mu před duelem proti St. Louis scházelo osm bodů.

Dominik Kubalík (8) vstřelil jedinı gól Chicaga, které podlehlo v Dallasu 1:2.

Dominik Kubalík v šanci.

Nováčci NHL:

Kanadské bodování:
1. Quinn Hughes 49 bodů (8+41)
2. Cale Makar 45 b. (12+33)
3. Victor Olofsson 40 b. (19+21)
...5. DOMINIK KUBALÍK  39 b. (26+13)
...6. MARTIN NEČAS 34 b. (16+18)

Střelci:
1. KUBALÍK 26 branek
2. Olofsson 19 branek
3. Denis Gurjanov 17 branek
4. NEČAS 16 branek

Body při hře 5 na 5:
1. KUBALÍK 33 bodů
2. Makar 28 bodů
3. Hughes 27 bodů
...5. NEČAS 26 bodů

Průměrnı čas strávenı na ledě:
1. Hughes 21:42 minuty
2. Ethan Bear 21:36 minuty
3. Makar 20:55 minuty
...52. KUBALÍK 14:06 minuty

„Pořád jsme ale mezi kluby, které o play off bojují. Musíme makat dál a porvat se o každı bod, protože jsou pro nás mimořádně cenné,“ burcuje sebe i parťáky české snajpr.

On sám totiž může trefit dvě mouchy pověstnou jednou ranou.

Pokud by jeho góly pomohly Chicagu do play off, on sám by měl šanci i v dostizích o zmíněnou Calder Trophy.

Také on má totiž své ve hře jisté trumfy. Mezi nováčky už nejspíše lepší střelec na konci sezony nebude.

Nad třicet bodů se pak mezi „rookies“ dostalo jen sedm hokejistů. Kubalík pak z této společnosti stráví na ledě v průměru nejméně času. Spolu s ještě jedním hráčem, dalším to Čechem Martinem Nečasem (jejich ice time je 14:06 minuty).

Zmíněné duo Makar–Hughes pravidelně hraje v zápasech přes dvacet minut...