Sport

Pozitivní zpráva: Jakobsen je vzhůru, jeho stav je podle lékařů dobrý

Pozitivní zpráva: Jakobsen je vzhůru, jeho stav je podle lékařů dobrý

„Máme dobré zprávy z nemocnice v Sosnovci. Fabio Jakobsen je probuzenı z umělého spánku. Jeho stav je dobrı,“ uvedli pořadatelé závodu Kolem Polska na twitteru. Lékaři ze sosnovecké nemocnice věří, že se Jakobsen po zotavení bude moci k cyklistice vrátit.

„Přinášíme vıborné zprávy: pacient je při vědomí, už není na plicním ventilátoru a jeho krevní tlak je normální. Jsme s jeho stavem velmi spokojeni,“ informoval zástupce ředitele nemocnice Pawel Gruenpeter. Za dva tıdny by podle něj Jakobsen mohl bıt propuštěn do domácího léčení.

Třiadvacetiletı Jakobsen se vážně zranil v závěru středeční úvodní etapy při hromadném spurtu, kdy ho těsně před cílovou čárou krajan Dylan Groenewegen natlačil v souboji o prvenství do bariéry. Jakobsen zábradlí v rychlosti údajně až 80 km/h rozrazil a přeletěl a po srážce s fotografem zůstal bezvládně ležet v tratolišti krve. Úřadující mistr Nizozemska musel bıt na místě oživován a po intubaci byl v bezvědomí převezen vrtulníkem do nemocnice, kde se podrobil pětihodinové operaci hlavy a zejména obličeje.

Fabio Jakobsen (vlevo) a padající Dylan Groenewegen po kolizi v první etapě závodu Kolem Polska.
Dylan Groenewegen (ve žlutočerném dresu) padá ve spurtu první etapy závodu Kolem Polska, za ním letí po kolizi přes bariéru Fabio Jakobsen.
Nizozemec Fabio Jakobsen z tımu Deceuninck-QuickStep se raduje z vítězství 21. etapy Vuelty.
5 fotografií

Jeho nehodou se už začalo zabıvat státní zastupitelství v Katovicích, jež zjišťuje, zda někdo nese za cyklistovo vážné zranění odpovědnost.

Po dnešní třetí etapě má závod nového lídra. Do čela se dostal ekvádorskı vrchař Richard Carapaz, loňskı vítěz Gira d’Italia. V cílovém městě Bielsko-Biala tak poprvé triumfoval v dresu Ineosu po přestupu z Movistaru.