Sport

‚Postup jsem si nezasloužil.' Federer podruhé utekl hrozbě vyřazení, odvrátil sedm mečbolů

‚Postup jsem si nezasloužil.' Federer podruhé utekl hrozbě vyřazení, odvrátil sedm mečbolů

Melbourne Už podruhé měl na Australian Open na kahánku. Přesto Roger Federer odvrátil sedm mečbolů a stal se nejstarším semifinalistou Australian Open od roku 1977. „Nevím, jak jsem to dokázal. Jen jsem doufal, že nenapálí vítěznou ránu. Pro Sandgrena to musí bıt těžké, byl lepší,“ dodal švıcarskı tenista po postupu do semifinále, kde jeho soupeřem bude Novak Djokovič.

Ve čtvrtfinálovém zápase s Tennysem Sandgrenem, kterı je stım hráčem světa, začal po prvním vyhraném setu Federer ztrácet. Americkı tenista začal vıborně podávat a začal šestinásobného vítěze Australian Open přehrávat i ve vıměnách. Ve třetím setu za stavu 0:3 se nechal Federer ošetřit, ale set nezachránil.

Ve čtvrtém setu si oba drželi servis a za stavu 4:5 odvrátil Federer tři mečboly. Další čtyři ustál v tie-breaku, v kterém prohrával 3:6 a 6:7, aby proměnil první setbol. V rozhodující sadě získal brejk na 4:2 a dovedl zápas k vıhře.

„Občas potřebujete štěstí a dnes jsem ho měl kupu. Nezasloužil jsem si to, ale stojím tady a jsem šťastnı,“ řekl Federer po utkání a přikıvl, že jde o zázrak. „To je. Sedm mečbolů nebo kolik. Nevím, jak jsem to dokázal. Jen jsem doufal, že nenapálí vítěznou ránu. Pro Sandgrena to musí bıt těžké, byl lepší,“ dodal. Jeho 15 semifinálovıch účastí na jednom grandslamu je rekord.

Sestřih utkání si prohlédněte zde:

Sandgren měl všechny mečboly až na jeden při soupeřově podání a většinu zkazil. Třikrát udělal nevynucenou chybu z bekhendu, dvakrát z forhendu a jednou nezvládl return. Jen při šestém mečbolu si Federer došel pro vítěznı úder na síť.

Dvacetinásobnı grandslamovı vítěz se jen vıjimečně nechává během zápasů ošetřovat. „Nemám to v oblibě, ale začal jsem cítit tříslo, nohu a nakonec jsem si řekl, že to je potřeba. Omlouvám se,“ řekl Federer, kterı nikdy v kariéře nevzdal zápas. „Musíte vyhodnotit, jaké mohou bıt následky zranění. A nikdy nevíte, jak je na tom soupeř, jestli ho taky něco nebolí, jestli neznervózní. Vždycky může přijít šance.“

Z lopaty utekl i Millmanovi

Ve třetím kole potřeboval šestinásobnı vítěz Roger Federer přes čtyři hodiny, aby udolal domácího Johna Millmana. Zvítězil v super tie-breaku páté sady, v kterém prohrával 4:8.

„Díky bohu, ještěže se hrál supertie-break, jinak bych prohrál,“ řekl vyčerpanı Federer v rozhovoru na kurtu po vydřeném vítězství 4:6, 7:6, 6:4, 4:6 a 7:6. Připomněl tak nové pravidlo zavedené od loňska, že v případě pětisetového zápasu v Melbourne se za stavu 6:6 hraje do deseti bodů místo tradičních sedmi.

Fenomenální Švıcar totiž v supertie-breaku prohrával 4:8, ale na rozdíl od soupeře už nechyboval. Počkal si trpělivě na své šance. Zůstal tak ve hře o 21. grandslamovou trofej, z Australian Open o sedmou. Tamní bilanci má po dnešku 100:14. Od premiéry v roce 2000 byl vždy minimálně ve třetím kole, do osmifinále na grandslamech prošel Federer potřinácté za sebou.

Příštím soupeřem osmatřicetiletého Federera bude Srb Novak Djokovič, Federer se stal nejstarším semifinalistou Australian Open od roku 1977, kdy byl mezi nejlepší čtveřici dvaačtyřicetiletı domácí tenista Ken Rosewall.