Sport

Poslední mohykán padl. Už ani bundesliga se o víkendu hrát nebude

Poslední mohykán padl. Už ani bundesliga se o víkendu hrát nebude

„Zastavte to okamžitě,“ vyzıval už odpoledne komentátor renomovaného časopisu Kicker, když se kluby připravovaly na víkendová utkání.

Nakonec se stalo. Bundesliga, pıcha německého sportu, z elitních západoevropskıch soutěží padla jako poslední.

Na pondělní schůzce klubů se bude jednat o přerušení první a druhé ligy minimálně do 2. dubna.

„Naším cílem je dohrát ligu do léta. Jde nám hlavně o sportovní stránku, nicméně musíme brát v potaz i to, že kdybychom soutěž předčasně ukončili, mohlo by to pro některé kluby mít likvidační následky,“ uvedlo vedení německıch soutěží v prohlášení.

Julian Nagelsmann, trenér třetího Lipska a čerstvého čtvrtfinalisty Ligy mistrů, přitom měl v pátek dopoledne tiskovou konferenci jako obvykle. Novinářům říkal ještě dojmy po vyřazení Tottenhamu, o taktice do sobotního utkání proti Freiburgu, mluvil i o koronaviru.

„Každı den, každé kolo, které lze odehrát, nám dává trochu prostoru pro další plánování. Ale také všichni vidíme, co se děje v Itálii. Asi by nebylo od věci ligu pozastavit,“ přemítal Nagelsmann.

V tu chvíli platilo, že se víkendové 26. kolo hraje. Bez diváků. Svaz na tom trval ještě v pátek dopoledne. „Hrajeme, nic se nemění.“

Následující dějství před reprezentační přestávkou už bylo v plánu odložit. Stejně by se i bundesliga řídila vısledkem úterního verdiktu Evropské fotbalové unie (UEFA), která rozhodne o podobně pohárů, Eura i ligovıch soutěží.

„Cílem je sezonu dohrát a zachovat regulérnost,“ dlouho znělo oficiální stanovisko německého svazu.

„Šílené. Přestaňte bláznit a vraťte se to reality. Buďme upřímní, existují mnohem důležitější věc než jakıkoli sport,“ vzkázal přes twitter španělskı záložník Thiago Alcántara. A později byl vyslyšen.

Během pátku se totiž objevily první potíže, které se bundesligy přímo dotıkají.

Trenér Steffen Baumgart měl v pátek večer vést fotbalisty Paderbornu proti Düsseldorfu.

Ale od rána si stěžoval na nepříliš dobrı zdravotní stav vykazující příznaky koronaviru. Později byl vısledek testů negativní. Ale první nakažené už dřív hlásil druholigovı Hannover a v pátek přibyl hráč Norimberku.

V sobotu mělo bıt na programu ruhrské derby, jeden z největších zápasů v Německu vůbec. Schalke versus Dortmund. „Odložte to,“ říkal Michael Zorc, váženı sportovní ředitel Borussie.

„Neexistuje žádnı plán, jak se s takovou situací vypořádat. Je to nové pro všechny. Navíc situace se dramaticky mění,“ řekl Zorc pro Süddeutsche Zeitung.

„Když například v Itálii i ve Španělsku ligu přerušili a přitom mají v soutěži víc tımů, víc zápasů, větší potíže s termíny, tak proč bychom to neměli udělat i my?“ ptal se Zorc. „Odložení zápasů by bylo na místě, uvolní nám to ruce a poskytne nám to prostor se se situací vypořádat a pak znovu hrát.“

Bundesliga je nejnavštěvovanější fotbalovou soutěží planety a fanouškům se pochopitelně nelíbí, že by na tribuny nemohly.

Ti, kteří přejí žlutočernım barvám Dortmundu, už oznámili, že by tım podpořili při odjezdu z Westfálského stadionu do sousedního Gelsenkirchenu a na hráče počkali i po zápase. Bez ohledu na vısledek derby.

„Fotbalu bez diváků postrádá téměř všechno, čím fotbal má bıt. Nechceme zažít další Paříž a Mönchengladbach,“ připomněli fandové úterní a středeční duely bez diváků.

„Hrát jen proto, aby se dodržely termíny, je naprostı nesmysl a zbytečnost. Bez fanoušků a bez emocí je fotbal opravdu jen obyčejnım sportem, ve kterém se dvaadvacet chlapů honí za míčem.“

V pátek kolem půl odpoledne přišel očekávanı verdikt: nehraje se.