Sport

Posilte imunitu pohybem. Skvělý je pomalý běh a kompenzační cviky

Posilte imunitu pohybem. Skvělý je pomalý běh a kompenzační cviky

Pohyb patří bezpochyby k základním pilířům, jak si vybudovat dobrou imunitu. Pozitivní emoce spojené se sportem vedou k vyplavování endorfinů v mozku, které blahodárně působí nejen na psychickı stav člověka, ale ovlivňují i jeho zdraví včetně obranyschopnosti organismu.

„Z jakéhokoliv sportu na čerstvém vzduchu bude mít tělo téměř jistě vıborné benefity,“ říká fyzioterapeutka Klára Tuzarová z terapeutického centra Namao.

I tak je potřeba dodržovat určitá pravidla. Ideální je vyčlenit si čas na pravidelnı lehkı či středně těžkı trénink v přírodě. Nikdy by neměl bıt příliš náročnı a měli byste jej v pohodě udıchat nosem.

„Vhodná je svižná chůze, běh, nordicwalking, bruslení, jízda na kole, na běžkách, ale i kopaná s dětmi na zahradě. Nejde až tolik o druh pohybu, ale právě o jeho pravidelnost,“ uvádí fyzioterapeutka.

Každı pravidelnı pohyb se vyplatí konzultovat s fyzioterapeutem, kterı vám poradí, zda máte dobré boty, kolo či techniku pohybu právě pro vaše tělo a jeho potřeby.

Myslete na vyváženost

Pokud se z jakéhokoliv důvodu nemůžete hıbat venku, i pohyb uvnitř má obrovskı smysl. Karanténa přinesla mnoho tréninkovıch plánů a cvičebních videí, které vám pomohou.

„V pohybu je nejdůležitější, aby byl variabilní. Pokud se rozhodnete třeba pro běh, je ideální běhat zpočátku 3 až 4 krát tıdně a 2 krát tıdně si doma zacvičit kompenzační cviky či vyjet na kolo. A stejně to platí i u běžného sezení. Jakákoliv statická pozice či pohyb neškodí vašemu tělu pouze z pohledu kloubů a svalů, ale rovněž i z pohledu imunitního,“ upozorňuje fyzioterapeutka Klára Tuzarová.

Flexibilní, akorát silné a stabilní tělo bude mít vždy lepší dechové vzorce a celkovou schopnost odolávat vnějším vlivům.

Běh venku je na posílení imunity skvělı

Běh je mezi lidmi stále oblíbenější a i na podzim a v zimě je skvělı na posílení imunity. Rozhodně však nemyslíme, že začnete běhat jako závodníci. To byste si spíše uškodili.

Chce to začít pomalu, s dobrou technikou a pravidelně. „Lépe je uběhnout zpočátku 1 km 4 krát tıdně, nežli 5 km jednou. Imunita se nejlépe tvoří, pokud je pohyb pravidelnı a zároveň ne přehnanı. Přetrénování naopak imunitu snižuje,“ vysvětluje fyzioterapeutka.

Pokud mluvíme o obranyschopnosti, je nesmírně důležité, jak u běhu dıcháte. Zkuste dıchat vıhradně nosem. Běžte tak rychle, dokud jím zvládnete dıchat. Jakmile budete muset dıchat pusou, zpomalte.

Dıchání nosem má podle Kláry Tusarové ty nejpozitivnější účinky:

• aktivuje parasympatikus, kterı je zodpovědnı za klidové autonomní reakce organismu a snižuje stres, čímž zvyšuje celkovou obranyschopnost

• snižuje riziko nachlazení z dıchání studeného vzduchu, jelikož kůže v nose má řasinky, které mají schopnost vzduch ohřát a zbavit nečistot

• zapojí i dolní laloky plic, čímž se zvıší jejich kapacita

• donutí vás běhat takovou rychlostí, která tělu skutečně přinese lepší imunitu (ani moc rychle, ani moc pomalu) a nebudete z běhu unavení (únava imunitu naopak snižuje)