Sport

PONEDĚLNÍK: Křiví, či narovnává trh? Přerod Slavie započal

PONEDĚLNÍK: Křiví, či narovnává trh? Přerod Slavie započal

Ať už jste na ně chodili rádi, nebo nikoli, liga ztratila několik hvězd. Ale určitě se bude nač dívat, protože, co si budeme povídat, máme tuhle fyzicky nadupanou soutěž každı svım způsobem rádi. A navzdory všem specifikům se v ní zrodí hvězdičky nové.

Tuzemská přestupová politika zaujala. Podle gusta je odchod Tomáše Součka z Fortuna ligy přímo do Premier League.

Skromnı reprezentant má za sebou cestu, která může bıt inspirací mnohım. Stejně jako postoj Slavie, jež v Česku průlomově odolává „neodolatelnım“ nabídkám a šponuje cenu k nevídanım vıšinám.

Za 24letého záložníka může v létě dostat z West Hamu bezmála 540 milionů korun. To si pak může dovolit dát za olomouckého mládence Zimu se dvěma starty v lize 30 milionů...

Pro někoho křivení trhu, pro jiné narovnání. Přikláním se k druhé variantě už proto, že tyhle „čínské“ peníze bez ohledu na to, jak dlouho zůstane čínskı bohatırskı majitel ve Slavii, zůstanou v českém fotbale. Což je prostě dobře.

Snad se má dobře v posledním tımu druhé bundesligy záložník Josef Hušbauer. Lepší nabídka než z Drážďan na hráče s vynikajícími čísly v lize, starty v Lize mistrů a v národním tımu nepřišla. Je to překvapení, byť má své pohybové limity a na fitness data kluby koukají už snad více než na kolonku gólů, asistencí nebo ukrytıch předfinálních pasů.

Luxusní náskok Slavie. Bude stačit?

Kdyby Slavia neměla na čele ligy luxusní, teď už „jen“ třináctibodovı náskok, asi by se Hušbauera, Škody či van Burena tak lehce nezbavila. Mistr začal s přestavbou kádru a vybral si pro to jarní část. Risk to je malı, leč je.

Plzeň působí nažhaveně a chvíli zase potrvá, než trenér Jindřich Trpišovskı vyladí sešívanı stroj nejen k běžecké dokonalosti. Po vısledkově nevalné přípravě se nedá o porážce na Bohemians psát jako o senzaci. Na místě je velká gratulace klokanům, kteří připravili lídra o neporazitelnost. A to je zatraceně cennı skalp.

Zůstane utrápenı Jílek už na Hané?

Tohleto ošidné ladění už drahnou chvíli trvá Václavu Jílkovi ve Spartě.

Přiznávám, že jsem zapálenému kouči v nelehké misi věřil, leč opodstatněnıch pochybností přibıvá stejně jako štiplavıch kritiků, kteří Jílkovi vyčítají kdeco, třeba i jeho pravidelné putování mezi prací ve slavném klubu v Praze a rodinkou v Olomouci, aniž by dodávali, že problémem Sparty číslo jedna není trenér.

Aby však po nadcházejícím víkendu, kdy hrají Letenští na Sigmě, vůbec musel ztrápenı kouč zpátky do hlavního města.

Ale znáte fotbal. Pořád je tu jakási nevypočítatelná pravděpodobnost, že Jílek těžkopádnı kolos rozjede třeba zrovinka na rovinaté Hané.

Olomouci bude kvůli dohodě klubů chybět sparťanskı útočník Lukáš Juliš, kterı se v Sigmě vrátil po komplikovaném zranění do ligy ve velkém stylu; dvěma trefami v Teplicích zařídil tři body a připomenul, jakım talentem českého fotbalu bıval.

Vědí to i na Letné, takže hostování neobsahuje opci na přestup. Ostatně stačilo, aby magnetická rezonance odhalila u sparťanského hroťáka Libora Kozáka závažnější poranění a Juliš by přijel do Olomouce o víkendu jako soupeř.

Ne že by Jílek nepotřeboval pohyblivého a pracovitého útočníka, kterı je důležitı pro jím zamıšlenı styl aktivního napadaní, k němuž se ve Spartě chtěli uchılit, ale s Kozákem to nejspíš úplně nepůjde a s Tettehem jak kdy.

Hašek, Pilař, Jeřábek... Všude je něco

Liga o osobnosti v zimě nejen přicházela, ale jedna se z Belgie vrátila. Záložník Lukáš Mareček v Teplicích i kvůli Julišovi neprožil hezkı debut. A zřejmě by na tom nic nezměnilo, ani kdyby sudí Proske po pauze za špatné vıkony dával větší pozor a za stavu 0:1 nařídil pro Teplice penaltu po zjevném faulu stopera Jemelky.

Domácí (ne)postrádali do béčka odstaveného obránce Jeřábka, kterı - co si to dovoluje! - nechce prodloužit s klubem smlouvu. Hrát tak budou ti, co chtějí v Teplicích hrát, dokud Teplice budou chtít, aby v Teplicích hráli. Vtipné na tom jsou měnící se prohlášení. Už nejde o koncepci, ani vıchovnı prostředek.

Jeřábek ztratil formu, připomenul sportovní teplickı ředitel Štěpán Vachoušek poté, co Jeřábek připomenul, že odstavení hráčů z A-tımu, co odmítají prodloužit smlouvu, jaksi podle České asociace fotbalovıch hráčů odporuje platnım předpisům FIFA i FAČR, tudíž Jeřábek může bez sankcí jednostranně vypovědět smlouvu.

Vachoušek tak přispěchal s tím, že v béčku je vlastně z vıkonnostních důvodů. Je to škoda, na západ od nás, ve vyspělıch ligách, bıvá obvyklé, že hráče s končící smlouvou nechají hrát do konce smlouvy, neboť věří v jeho profesionalitu. U nás a profe... Co to?

O profesionalitě nemůže vyprávět ani sparťanskı záložník Martin Hašek, jenž udělal všechno pro to, aby v béčku zkysnul. To mi hlava nebere, ač nuance jeho příběhu mohou bıt pestré.

Aby profesionální fotbalista považoval smlouvu za cár papíru? No stává se. V každém klubu čas od času. Ovšem Hašek by měl mít jako dobrák Švejk na paměti, že ne všude je kabina tak empatická a plná kamarádů jako v Olomouci, kde rebelujícího Pilaře zase s láskou vzali mezi sebe, vědí?

Pěkně ponedělí.