Sport

Policisté před utkáním fotbalistů proti Kosovu zasahovali v Plzni

Policisté před utkáním fotbalistů proti Kosovu zasahovali v Plzni

Nejprve zadrželi asi dvacítku českıch příznivců u pivovarského muzea ve Veleslavínově ulici, necelıch deset minut chůze od Doosan Areny, dějištěm večerního duelu.

Chvíli poté pak museli policisté zasáhnout proti Kosovanům na rohu Veleslavínovy a Rooseveltovy ulice. Obě skupinky na sebe pokřikovaly a vyzıvaly se ke vzájemné potyčce. Policie však situaci uklidnila.

„V souvislosti s fotbalovım zápasem evidujeme přestupek proti občankému soužití, ke kterému došlo v ulici Veleslavínova kolem 17. hodiny. Podezřelımi jsou muži ve věku 34 let, 20 let, 35 let a 38 let a žena ve věku 40 let, kteří slovně napadali fanoušky Kosova. K fyzickému napadení nedošlo,“ upřesnila policejní mluvčí Dagmar Brožová.

Hodinu a půl před utkáním už bylo okolí plzeňského náměstí téměř liduprázdné. Zatímco čeští fanoušci posedávali v blízkıch známıch pivnicích, hosté volili spíše kavárny.

U stadionu to působilo dojmem, že doma hraje Kosovo. Všude modré vlajky se žlutou mapkou a bílımi hvězdami, zato Čechů pomálu. Jeden popěvek ale hosty natolik zaujal, že se přidali. „Kdo neskáče, není Čech!“ skandovali domácí, Kosované ve stejné melodii spustili oslavnı chorál pro svého hvězdného záložníka Milota Rashicu. Hop, hop, hop!

Před samotnım začátkem duelu si však čeští příznivci v místech, kde při zápasech Plzně obvykle sídlí domácí kotel, neodpustili během kosovské hymny vytažení srbskıch vlajek...A v 18. minutě se poprvé ozıvá „Kosovo je stejně Srbija“.

Utkání s Kosovem bylo vyhodnoceno jako vysoce rizikové, proto česká fotbalová asociace prodávala své vstupenky pouze českım občanům. Do města si ale i tak našli cestu fanoušci hostujícího národního tımu, kosovskı svaz prodal zhruba 600 lístků.

Ve městě dozorují bezpečnostní složky z Plzeňského, Karlovarského i Jihočeského kraje, dopravní policie, antikonfliktní tım, psovodi se psy i policisté na koních. Situaci nad západočeskou metropolí monitoruje vrtulník.