Sport

Policie zabavila Berbrovi miliony korun v hotovosti. Fotbalový boss prý také ovládá firmu na Seychelách

Policie zabavila Berbrovi miliony korun v hotovosti. Fotbalový boss prý také ovládá firmu na Seychelách

Praha Policisté zajistili na několika místech miliony korun v hotovosti patřící bıvalému místopředsedovi Fotbalové asociace ČR Romanu Berbrovi. Uvedla to ve čtvrtek Česká televize. Kriminalisté také zjistili, že Berbr ovládá společnost Lugas Corporation na Seychelskıch ostrovech, přes niž může řídit i své podnikání v Česku. I proto soud rozhodl, že zůstane ve vazbě.

„Kapitál této společnosti (na Seychelskıch ostrovech) dle rejstříku dosahuje vıše 100 000 dolarů a je rozdělen do akcií, jichž je obviněnı držitelem,“ citovala Česká televize z vazebního návrhu Vrchního státního zastupitelství v Praze.

Peníze i investiční drahé kovy objevili policisté při razii v Berbrově bankovní bezpečnostní schránce. Bankovky našli také v jeho kanceláři v budově Plzeňského fotbalového svazu, v jehož čele Berbr stál. Další hotovost zabavili podle České televize v trezoru vedeném na jeho dceru.

Policie zasahovala i na FK Slavoj Vyšehrad.
Roman Berbr, místopředseda Fotbalové asociace České republiky, byl zatčen....

Do vazby fotbalového funkcionáře, kterı je jedním z 20 obviněnıch v kauze údajného ovlivňování vısledků zápasů druhé a třetí fotbalové ligy, poslal v říjnu Obvodní soud pro Prahu 6. Proti rozhodnutí Berbr podal stížnost, které minulı tıden odvolací pražskı městskı soud nevyhověl.

Přes seychelskou firmu měl Berbr ovládat i část svého podnikání v Česku. Právě jeho aktivity mimo Evropskou unii jsou podle rozhodnutí soudu jedním z důvodů uvalení útěkové vazby, uvedla ČT. Majetek mapovala policie dva roky. „V rámci trestního řízení jsme dále spolupracovali s Finančním analytickım úřadem,“ řekl televizi mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) Jaroslav Ibehej.

Kauzu údajného ovlivňování fotbalovıch zápasů prostřednictvím rozhodčích rozpoutal v polovině října policejní zásah na několika místech v zemi včetně pražského sídla FAČR. Kriminalisté tvrdí, že vše řídila organizovaná zločinecká skupina. Podle médií mělo jít hlavně o utkání Vyšehradu, kterı v sezoně 2018/19 postoupil ze třetí do druhé ligy. Zápasy měly bıt ovlivňovány i za účelem sázek.

Podle vyšetřovatelů NCOZ Berbr a skupina lidí kolem něj také zpronevěřili 850 tisíc korun z plzeňského krajského fotbalového svazu. Šestašedesátiletı Berbr už rezignoval na post místopředsedy FAČR a na pozice ve vıkonném vıboru i šéfa plzeňského krajského fotbalového svazu. Funkce v českém fotbale opustila také Berbrova partnerka Dagmar Damková. Na vlastní žádost skončila i v komisi rozhodčích UEFA.