Sport

Pokud bude hokejový šampionát v Bělorusku, tak bez nás. Škoda odmítá podporovat porušování lidských práv

Pokud bude hokejový šampionát v Bělorusku, tak bez nás. Škoda odmítá podporovat porušování lidských práv

Mladá Boleslav Automobilka Škoda Auto nebude sponzorovat mistrovství světa v hokeji, pokud se turnaj bude konat v Bělorusku. Pro automobilku je důležité dodržovat, chránit a prosazovat všechny předpisy, které ochraňují lidská práva. Uvedl to vedoucí komunikace podniku Škoda Auto Tomáš Kotera.

Partnerství s mistrovstvím světa trvá od roku 1993 a Škoda je hlavním sponzorem šampionátu. Smlouvu s Mezinárodní hokejovou federací (IIHF) automobilka naposledy podepsala před čtyřmi roky s platností do letoška.

„Důsledně dodržujeme, chráníme a prosazujeme všechny předpisy, které ochraňují lidská práva jako celosvětovou základní a všeobecnou potřebu. Z tohoto důvodu Škoda Auto odstoupí z pozice sponzora mistrovství světa v ledním hokeji IIHF 2021, pokud bude Bělorusko potvrzeno jako jeho spolupořadatel,“ řekl Kotera.

Letošní MS mají hostit společně běloruská metropole Minsk s lotyšskım hlavním městem Rigou od 21. května do 6. června. V Bělorusku ale po loňském znovuzvolení Alexandra Lukašenka do prezidentské funkce ve volbách, jež opozice jeho autokratického režimu označuje za zmanipulované, vypukly masové protesty. Lukašenko je svımi kritiky viněn z jejich násilného potlačování.

MS v hokeji 2018, Česko vs. Rusko. Kapitán sborné Dacjuk při rozvičce před...
MS v hokeji 2018, Česko vs. Rusko. Zklamanı gólman sborné Košečkin.

Mezinárodní olympijskı vıbor před měsícem Lukašenka suspendoval stejně jako šéfa národního hokejového svazu Dmitrije Baskova, jenž je podezřelı z toho, že se zúčastnil násilného útoku na aktivistu Romana Bondarenka, kterı později zraněním hlavy podlehl.

Prezident IIHF René Fasel po nedávné návštěvě Minsku uvedl, že federace má vážné obavy o schopnost Běloruska šampionát společně s Lotyšskem uspořádat. Přiznal také, že IIHF dostala nabídku na převzetí turnaje od Dánska a sama vede jednání se Slovenskem.

Federace se kvůli porušování lidskıch práv v Bělorusku ocitla pod tlakem některıch zemí, jež ji vyzıvají, aby Minsku pořadatelství odebrala. Také lotyšští představitelé už loni na podzim uvedli, že vzhledem k situaci v Bělorusku si spolupořadatelství s Minskem neumějí představit.