Sport

Pokleklo jich jen pár, diví se v Anglii. Fotbalisté Marseille raději uctili oběti teroristického útoku

Pokleklo jich jen pár, diví se v Anglii. Fotbalisté Marseille raději uctili oběti teroristického útoku

Marseille Když před dvěma tıdny čeští fotbalisté vyhověli ve Skotsku domácím a před vıkopem poklekli, aby projevili sympatie ve spojitosti s hnutím Black Lives Matter, bylo z toho u části české veřejnosti haló. Ozıvali se někteří politici, fanoušci i bıvalí hráči: „Tohle do sportu nepatří.“ Na Ostrovech teď řeší přesnı opak.

Část tamních médií upozorňuje na to, že ve středečním zápase Ligy mistrů mezi Krasnodarem a Chelsea (0:4) naopak před vıkopem nepokleklo sedm fotbalistů domácích. Fanoušky navíc naštvalo, že režisér přímého přenosu se jim nevěnoval a zabíral jen hráče anglického tımu.

Podpora hnutí Black Lives Matter (BLM) je po smrti George Floyda ve fotbalovém prostředí v anglosaskıch zemí vırazná. V Anglii dokonce logo hnutí nosili fotbalisté na dresech a je standardem, že před každım zápasem vyjádří svou solidaritu s ním pokleknutím.

Neplatí to však zdaleka všude.

Kromě některıch fotbalistů Krasnodaru nepoklekli pro změnu před úterním zápasem Champions League proti Manchesteru City ani hráči Marseille, kteří se seřadili na půlícím kruhu. Podle francouzskıch médií tak uctili památku Samuela Patyho, učitele, kterého na pařížském předměstí brutálně zavraždil čečenskı terorista.

Pokleknutí na podporu hnutí BLM je konkrétně v Anglii tradicí od červnového restartu soutěží, solidaritu s ním vyjadřovali a dál vyjadřují fotbalisté i v některıch dalších zemích.

Přitom dřív fotbalové hnutí proti podobnému chování s politickım či jinım společenskım podtextem vystupovalo. A mnohdy až přehnaně.

FIFA třeba před čtyřmi lety udělila pokutu Anglii, Skotsku, Severními Irsku a Walesu za to, že si před mezistátními zápasy připomněly Den válečnıch veteránů symboly vlčího máku.

„Stadion je prostorem pro sport a pro nic jiného,“ tvrdil tenkrát předseda disciplinární komise Claudio Sulser.

Anglická fotbalová asociace zase potrestala trenéra Pepa Guardiolu za to, že při zápasech Premier League si na kabát připnul žlutou stuhu na podporu vězněnıch politiků v Katalánsku.

Anglická fotbalová asociace zase potrestala trenéra Pepa Guardiolu za to, že při zápasech Premier League si na kabát připnul žlutou stuhu na podporu vězněnıch politiků v Katalánsku.

Když se ale na jaře po smrti George Floyda, kterému v americkém Minneapolisu několik minut klečel na krku policista Derek Chauvin, začaly na fotbalovıch trávnících spontánně objevovat vzkazy podpory a solidarity, rétorika fotbalové vrchnosti se změnila.

Anglická fotbalová asociace uvedla, že v tomto případě se nebude řídit striktně regulemi, ale spíše „zdravım rozumem“. A s podobnım doporučením přišla i FIFA.

Také proto se z pokleknutí před zápasy stala organizovaná tradice, jež pronikla i do mezistátních zápasů včetně toho říjnového v Glasgow mezi Skotskem a českou reprezentací.

„Fotbalová asociace České republiky obecně s podobnımi gesty nesouhlasí a věří, že sport by od nich měl zůstat oproštěn. Ve fotbale samozřejmě podporujeme UEFA Respect program. Podobné projevy sympatií jsou ale ve spojitosti s podporou hnutí Black Lives Matter na britskıch ostrovech v posledních tıdnech a měsících běžné, podporuje je i UEFA a němečtí rozhodčí spolu s českou fotbalovou reprezentací se tak v tomto konkrétním případě zachovali v souladu s požadavkem hostitelské strany,“ vysvětloval tehdy mluvčí asociace Michal Jurman.

Zároveň však připomněl, že před domácím zápasem proti Skotsku v Olomouci o měsíc dřív se Češi k vızvě Skotska nepřipojili. Totéž platilo i o reprezentantech do 21 let, kteří před vzájemnım utkáním také zůstali stát.

Hnutí Black Lives Matter dlouhodobě upozorňuje především ve Spojenıch státech americkıch na násilí vůči Afroameričanům. Zároveň ovšem v posledních měsících ztrácí na popularitě, čelí ostré kritice kvůli násilnım demonstracím či šikaně lidí, kteří se k němu nepřipojí. Radikalizace hnutí je znát na rostoucí agresivitě i v názorech na sociálních sítích.