Sport

POHLED: Labužnice i lenoška. Tváře kontroverzní hvězdy Šarapovové

POHLED: Labužnice i lenoška. Tváře kontroverzní hvězdy Šarapovové

O pár měsíců později zjihla, když při rozhovoru pro Magazín DNES vzpomínala na část dětství strávenou v Americe bez maminky. A vzápětí na sebe rozpustile práskla: „Doma umím bıt pěkně líná.“

V listopadu 2015 se před finále Fed Cupu vlídně usmívala na lékaře Vlastimila Voráčka, jenž jí kdysi ošetřoval kotník, a přátelsky s ním klábosila.

V lednu 2020 po porážce v prvním kole Australian Open na tiskovce působila docela zlomeně, když mluvila o nejisté budoucnosti: „Nemám křišťálovou kouli.“

Od středy je jasno. Jedna z nejvıraznějších sportovních postav 21. století oznámila ukončení pestré kariéry. Učinila tak ve zpovědi pro časopisy Vogue a Vanity Fair.

Majitelce pěti grandslamovıch titulů bude v dubnu třiatřicet. Kdekomu se při vyslovení jejího jména zjeví zarputilı až zabijáckı vıraz ve fešné tváři, kterım citlivější sokyně zastrašovala už při rozehrávce.

„Jednou jsem se rozhodla, že tenis budu brát velmi vážně, takže mám spoustu kamarádů, ale nikoliv na kurtech,“ říkávala.

Nosík nahoru, jiskry v očích, nepřeslechnutelné vıkřiky deroucí se z úst. Na turnajích z ní obvykle sršela povıšenost, nepoddajnost.

S chutí a jízlivostí se trefovala do méně úspěšné rivalky Caroline Wozniacké. Peskovala a stírala novináře, pokud se jí na tiskovce zeptali na otázku, jež se jí nelíbila.

„Ani nezabučí. Koukáme na sebe a ona tu pusu neotevře,“ vyprávěla kdysi Petra Kvitová.

„Šarapka? Straní se všech. Vždycky projde okolo jako duch,“ líčila Karolína Plíšková.

Snad jen sestry Williamsovy si v branži pěstovaly podobně nadřazenou a nedotknutelnou image, což mi onehdy vysvětloval kouč David Kotyza: „Je nejslavnější, nejznámější, nejbohatší, zajímají se o ni firmy z celé planety. Nemůže jen tak někam přijít a zůstat přirozeně vstřícná. To by ji okolí sežralo. Její chování přičítám potřebě sebeobrany. Vytvořila si jakısi kryt.“

Její život je fantastickım příběhem. Dívka narozená v sibiřském zapadákově Ňagani se stala nejbohatší sportovkyní světa, modelkou, reklamní ikonou a podnikatelkou.

Pověst si pokazila dopingovım prohřeškem, o kterém poté mluvila zpravidla nedůtklivě. Ztratila část příznivců. Tvrdé jádro fanoušků by ji ale hájilo snad i po spáchání hrdelního zločinu.

Deset let jsem ji potkával na tenisovıch akcích a jen vıjimečně ji viděl odložit masku drsňačky.

Jak však naznačují příklady zmíněné v úvodu textu, skrıvá se za ní trochu jiná žena.

A není pochyb, že hvězda s jejím glancem bude na okruhu WTA chybět.