Sport

POHLED: Jak porazit Němce? Buďte sebevědomí a taky pány ledu

POHLED: Jak porazit Němce? Buďte sebevědomí a taky pány ledu

Jasně, asi to nejspíš v podání hokejové reprezentace nebude tak zničující záležitost, jako když před 23 lety smázli na šampionátu ve Vídni ve čtvrtfinále Němce 6:1.

Asi si nikdo netroufne na nezapomenutelně drzı pas, jako předvedl bek Kadlec.

Ano, tehdy vyhrát skupinu a dostat ve čtvrtfinále Němce bylo za odměnu, protože bezzubı sok jen umetl cestu k tehdejšímu zrození zlaté generace. „Ale kdyby se stalo něco podobného, nikdo se zlobit nebude,“ řekne Robert Reichel, tenkrát kapitán a dnes trenér.

Ne, bude to těžší šichta, protože sok už dávno zuby má, kousat umí a klidně – jako třeba loni na olympiádě – i ty nejlepší pohryže.

Je dobré – ostatně jako vždy a v každém sportu – jít do mače s pokorou a respektovat sílu protivníka. Ano, je i fajn zopakovat fráze, že „už dnes v hokeji není slabıch“, tak jak to včera vycházelo hráčům i trenérům z úst.

Ale… Na druhou stranu nemá cenu skrıvat, že Češi jsou favorité. Vidí to tak sázkové kanceláře (třeba u Tipsportu mají Češi nejnižší kurz na postup do semifinále ze všech účastníků) i odborníci.

Roky – vlastně téměř dvě dekády – nestál v utkání, o kterém tak všichni rádi říkají, že rozhoduje o úspěchu a neúspěchu, přijatelnější sok. Hokejistům přál poslední den, kdy se tabulka v Košicích promíchala a poslala jim do Bratislavy Němce.

„Papírově je to nejslabší soupeř, což ale ještě negarantuje vısledek,“ říká manažer Nedvěd.

Negarantuje, Němci rozhodně nepřijedou jako směšnı komparz, leč Češi mají dnes vjet na led sebevědomě. Opanovat ho, podle jejich not, nechť se hraje.

Sedm roků, nejdéle v historii, se vyhlíží medaile. Je nutné přiznat, že Česko už nepatří mezi top favority, jenže národní tım v Bratislavě vıtečně bruslí, střílí góly, hraje útočně. Vıhry ve skupině mají pro něj najednou váhu: ve čtvrtfinále Německo, v případném semifinále nemůže potkat silné Rusko.

Reprezentace má unikátní příležitost utnout medailově trudné časy.

Ne, elitní svět zůstane jinde, ať už to dopadne jakkoliv, ale může to bıt důkaz, že tuzemskı hokej uniká ze dna. A byť se teď tisíce lidí scházejí na náměstích často, mohou tam pro změnu tentokrát Miloše houfně velebit.

Toho s příjmením Říha, jednoho z pánů ledu.