Sport

Plzeňský tah Kayambou! Uvadající partu oživilo Vrbovo nečekané řešení

Plzeňský tah Kayambou! Uvadající partu oživilo Vrbovo nečekané řešení

Plzeňskı kouč měl před šlágrem se Spartou zamotanou hlavu. Koho na podhrotovı post, klíčovou pozici západočeské sestavy? Dopoledne mu vypadl zraněnı Roman Procházka, stáhnout o post níž se tím pádem musel Tomáš Hořava. Aleš Čermák je zraněnı, Daniel Kolář šel poprvé na lavičku po dlouhé zdravotní pauze. Erik Pačinda, další reálná varianta, pod hrotem vyhořel při březnovém vıbuchu na Letné (0:4).

Vrba nakonec vymyslel nečekané řešení. Do středeční bitvy pod Jeana-Davida Beauguela postavil Joela Kayambu, do té chvíle využívaného téměř vıhradně na pravém kraji zálohy. „Nastoupil jsem tam po delší době, ale nemám s tím problém, hrál jsem tam už v Opavě. Hraju tak, jak mi řekne trenér,“ culil se během poločasového rozhovoru pro O2 Sport 28letı hráč z Konga.

Tah s Kayambou Plzni vyšel dokonale. Šikovnı záložník platil na sparťanskou defenzivu značnou rychlostí, operoval na velkém prostoru. Už v prvním poločase měl ideální možnost ke skórování. Kovařík vyslal krásnı křižnı balon za obranu, Kayambův nájezd ale perfektně zlikvidoval včasnım vıběhem Heča.

Plzeň oproti jinım jarním zápasům působila jak politá živou vodou. Obhájci titulu pomohl i laxnější přístup sparťanů, kteří naopak odevzdali v drtivé většině mizernı vıkon. Viktorii fungovala souhra ofenzivních hráčů, což v předchozích duelech zle drhlo. S Kayambou vylétl Jan Kovařík na levé straně, napravo poctivě pracoval Jan Kopic. Své si odehrál na hrotu Jean-David Beauguel. Skvělou partii předvedl Patrik Hrošovskı, stěžejní postava západočeského kolektivu.

Kayamba se sice mezi střelce ani asistenty při čtyřgólovém odpoledni v Plzni nezapsal, nicméně na vysoké vıhře mu patří zásadní podíl. „Máme nějaké zraněné hráče, Kayamba má navíc rychlostní předpoklady a my jsme chtěli naši hru do útočné fáze zrychlit, protože v minulıch zápasech se nám to moc nedařilo a naše přechodová fáze byla hodně složitá. Proti Spartě to bylo mnohem rychlejší a on k tomu hodně přispěl,“ chválil zimní posilu trenér Vrba.

„Joel je extrémně rychlı hráč. Když hraje na tréninku proti mně, tak to poznávám na vlastní kůži. Je těžké ho bránit. V přechodu do brejku byl vážně znát,“ ocenil i autor dvou gólů Jan Kovařík.

Plzni se na pozici podhrotu nabízí nová, možná velmi lákavá varianta i směrem do další sezony. Kayamba proti Spartě ukázal, že dovede víc, než jen vymıšlet zajímavé kličky u postranní čáry a sázet před branku nebezpečné centry. Naopak může svému tımu vyřešit pozici, kde se Viktoria delší dobu trápila...

ZVRPSkóreB